Alzheimer'ın ve bunamanın iki temel nedeni kuramım

08.03.2016 09:18:51
A+ A-

Türkiye'de bilgeliği iktidardan 'Bilgelik eğitimi' ve iktidardan 'Bilgelik belgesi' almak sananlar da, Batı düşünürlerine ya da Doğu düşünürlerine dalkavukluk yapmak sananlar da çok yanılıyorlar. Türkiye'de bilgelik özellik ve özgünlük gerektirir.
 
Alzheimer'ın nedenleri konusunda bir kuramım var ki bundan daha önce Mia geni dediğim gen ile ilgili yazılarımda yazmışdım(yazmıştım).
 
Ben ona Mia geni diyorum ve felsefeyle düşüne düşüne kuramladığım bir gendir; Abd yani Abd bilimcileri ise son derece gelişmiş laboratuarlarda sanırım hemen benimle aynı dönemde ya da benden biraz daha geç buldular onu ve Maoa geni dediler. Benim koyduğum ad daha gerçekçi, daha tarihsel, daha bilimseldir.,
 
Bence Alzheimer'ın ve bunamanın temel iki nedeni bu gen ile yanlış düşünceler, yanlış genellemeler, kuruntular, sanılar, kibirler, yanlış eğitim, yanlış öğrenim, yanlış bilgiler, batıl inançlar, bilimdışı inançlar, boşinançlar, doğaüstü inançlar, saplantılar, takıntılar, önyargılar, hayata verilmiş yanlış amaçlardır yani yanlış öznel seçimlerdir. Bu savıma kanıt olarak bir de şunu ileri sürüyorum ki akıl hastahanelerindeki hastalara ve Alzheimer hastalarına bakıldığında dinsel inançlar, batış inançlar, boşinançlar, bilimdışı inançlar, doğaüstü inançlar içinde oldukları görülecektir ki uzaylılara inanmak, fala büyüye inanmak, astrolojiye burçlara inanmak da bunun içindedir çünkü bunlar da bilimdışı inançlardır. Ve bu hastalıklar sömürü düzenlerinde örneğin kapitalızımda(kapitalizmde, özel sektörcü düzenlerde) zirve yapar çünkü sömürü düzenleri de bilimdışı yani akıldışı inançların ürünleridirler. Bu bakımdan; dünyada kapitalızım ve bilimdışı inançlar yaygın ve egemen oldukları için bu iki hastalığın 100 üzerinden 90'a doğru gideceği düşünülebilir.
 
Gerçek ki bu iki neden dışında başka derin nedenler de var.
 
Yani gerçek ki bilimdışı inançlar insanları hayata gerçekte gizli birer şizofren olarak başlatırlar. Yani gerçekte Alzheimer'in ve bunamanın öznel çözümü dinsizlik ve bilimselliktir ki Alzheimer hastalarına kitap okumak, bulmaca çözmek önerisi de bu yöndeki gizli yani adı konulmamış adımlardır.
 
Gensel, kalıtımsal bir sorun yoksa yani biyolojik bir neden yoksa akılın olduğu yerde akıl vardır ve akılın doğru yolu da bilimdir, bilimselliktir. 
 
Yani en azından alimin delisi, cahilin delisinden iyidir. Yani Hitler gibi deli olmaktansa Einstein ya da Nietzsche gibi deli olmak yeğdir. Zaten bizde de 'Deli olmadan veli olunmaz' demişler, doğru olarak. Yani haydi insanlar bilimsel olmaya. Kafayı yiyeceksek hiç değilse bilimde, bilimle yiyelim. Zaten insanlar peygamberlere bile zamanında deli demişlerdir. Zaten kim iyi, doğru, güzel birşey yapmak istese ona deli derler. Yani doğru deli olmak gerçekte güzeldir.
 
Einstein mı? Yahu adam deli olmasa dilini öyle çıkarır poz verir mi? Aldığı Nobel parasını sevgilisiyle evlenebilmek için karısına verir mi, üstelik de Sovyet casusu olduğunu bilmediği öldüğü gün bile bilmediği yani hiç anlamadığı sevgilisiyle? Zaten Einstein'ın bir çocuğu da özel bir akıl hastahanesinde yaşadı ve öldü. Keşke herkes onun kadar deli olabilse de insanlığa, bilime yararı olsa. Kötü olan şey felsefeye, bilime, insanlığa, uygarlığa, demokrasiye, insanca bir dünyaya faydasız ve bir de tam aksine zararlı deliler. Yani bakın Osmanlı'da bir Deli İbrahim var; Rusya'da bir Deli Petro var. Zaten padişah, sultan gibi şeylerin akıllısı olmaz; akıllı olsalardı zaten kundakdaki kardeşlerini, kundakdaki çocuklarını, kundakdaki torunlarını; hamile kadınları bile; çoluk çocuk demeden binlerce masum sivili öldürtmezlerdi. Ah güzel insanlar peygamberler; sizlere bile deli demediler mi? Cahiller deli diyorsa sevin, alimler deli diyorsa üzül.
 
Yani batıl, bilimdışı inançlar yok edilmeden Alzheimer ve bunama yok olmaz; ancak olsa olsa gizli, örtülü, bastırılmış, saklanmış duruma gelirler ancak felsefe onları bulup çıkarır. Yani kimse doktor sağlam raporu verdi diye sevinmesin çünkü zaten felsefeden kopuk olduğu için pısikoloji(psikoloji) bilimi gerçeklerden ve doğrulardan kopuk durumda ki takı, makyaj, dövme dükkanına dönmüş; cinlere perilere fallara, bilimdışı şeylere inanan, elleriyle kollarıyla konuşan, moda bağımlısı pısikologlar, psikiyatırlar(psikiyatrlar), pısikoloji akademisyenleri bunun kanıtlarındandır.
 
Diyorum ya hep: Herşey değişecek.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 8.3.16/09.09