Android kullanıcıları için yeni güvenlik önlemleri

11.04.2014 11:15:48
A+ A-

Google, Android kullanıcılarının zararlı yazılımlardan etkilenmemesi ve cihazları bu zararlardan koruyabilmek için yeni bir uygulama doğrulama servisi üzerinde çalıştığını duyurdu.

10.04.2014 Perşembe günü şirketten yapılan açıklamada, Google Play Store ve başka kaynaklardan indirilen uygulamaların izlenebilmesini teminen uygulama doğrulama servisi üzerinde çalışıldığı açıklandı. Özellikle üçüncü parti uygulamaların indirilmesi sırasında güvenlik kontrolü yapılarak uygulamalardan geçen zararların önüne geçilmesi planlanıyor. Google Android sisteminde hali hazırda “Bouncer” adında bir güvenlik sistemi mevcut. Ancak bu sistem Google Play üzerinden indirilen uygulamalarda kontrol sağlamakta olup başka kaynaklardan yüklenen uygulamalarda etkili olamamaktadır.

Android Güvenlik Mühendisi Rich Cannings; zararlı uygulamaların az olması nedeniyle uygulamaları indiren kullanıcıların güvenlik uyarılarına çok dikkat etmediklerini ve bu şekilde zararlı olan uygulamaların cihazlara geçebildiğini ifade etti.

Uygulama Doğrulama Kontrolü (Veriy Apps) son sürümlerde, android kullanan akıllı telefonlarda ve tabletlerde güvenlik ayarları menüsü altında varsayılan olarak aktif edilerek yer almaktadır.

Yapılan bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere güvenlik kontrollerinin kullanıcıların inisatiflerine bırakmak yerine sisteme bu yönde bir özellik kazandırma yolu tercih edilmiş olması kullanıcılar tarafından da olumlu karşılanmaktadır.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.