Antropoloji kim ki!

25.06.2014 13:58:51
A+ A-

Big bang'ten bugüne kadar tüm canlı sisteminin oluşumunu, insanın bu canlı sisteminden ayrılışının fizyolojisini ve insan insan olduktan sonra oluşturduğu akrabasal ve kültürel bağlamlarını araştıran bir bilim dalıdır. İnsanlar her zaman nerden geldiklerini, ne olduklarını, nasıl yaşadıklarını merak etmişlerdir, onların bu merakını giderecek, insanın kendini tanıyacağı bir bilim dalı olmuştur antropoloji; ama bugün yaşadığımız topraklar içerisinden bu kavram insanlara bir şey ifade etmiyor. Bu bilimi oradan buradan duymuş insanlar ise ırk bilimi(kafataslarına göre insanları ayıranlar) olarak tanımlamaktadırlar. Tabi bu bilimsel dışı anlayış sadece antropoloji üzerinden gelişen bir anlayış değil, tüm sosyal ve beşeri bilimlerde aynı sıkıntı vardır.

Neden bir insan kendinin ne olduğunu anlamak yerine, bir kul görevi görmeyi tercih eder. Bunun nedeni bana göre dünyevi olmayan toplumsal algılarla yani insanın yaşadığı dünya değil de kendisinin kurguladığı dünya için çalışıp, yaşadığını bir algının olmasıdır. Tabi bu algıyı yaratan da insanın kendini geliştirmesinden çok şükreden bir kişiye bürünmesini isteyen yapılardır. Kafalarda olan o metafizik düşünceyi sorgulamadan, bir insan yaşadığı dünyada ne olduğunu bilmeden neden başka bir dünya hayal eder.

Genel olarak yaşadığımız coğrafya için durumu bu yönde, daha bir çok insan antropolojinin bir bilim olduğundan haberi yok, sadece orayı burayı kazan, ilkel insanları araştıran bir gezginci gözüyle bakılıyor. Son zamanlar da birkaç dergide büyük iş yerleri artık antropolog alacak diye haber çıktı,bu habere göre bir antropolog satılmaya çalışan ürünün neden az satıldığı yada satılmadığını araştıracak.Bu haber insanları da antropoloji de iş imkanı açılıyor gibisinden bir his uyandırdı.Bun  5 yıl öncesi psikoloji bölümüne yoğun ilgi gibi  patlama yaratabilir. Bu durum şu soruyu ortaya çıkarıyor: Antropolojinin ne olduğunu öğrenmek için illa büyük şirketler de,kamusal alanlar da işe alımın çok olması mı lazım?

Aslında çoğu insan, bilimleri bir gelişim, yeni şeyler keşfetmekten çok ne kadar para kazandırır mantığının olmasıdır.

 

Murat AKKUŞYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.