Apple Kullanıcıları için Pil Ömrünü Uzatan İpuçları

09.04.2014 12:05:43
A+ A-

Apple Store eski çalışanlarından Scotty Loveless, Ipad ve Iphone kullanıcılarının en çok sıkıntı çektiği konu olan pil ömrü konusunda açıklamalarda bulundu. Pil ömrünün ne şekilde arttırılabileceği ile ilgili konuya kendi bloğunda değinen Loveless' ın açıklamalarından bazı bölümleri aktarmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle pil tüketiminin nasıl test edileceği konusuna değinen Loveless'in bu konudaki açıklamaları oldukça ilginç. Cihazın Ayarlar > Genel > Kullanım ve Bekleme süresi adımının kontrol edilerek cihazlarda pil tüketiminin fazla olup olmadığının anlaşılabileceği ifade ediliyor. Test şu şekilde yapılabiliyor: "öncelikle menüden Kullanım ve Bekleme Sürelerinin bulunduğu alana giriş yapıp burada belirtilen süreleri bir yere not alıyoruz. Daha sonra cihazın üst kısmında yer alan kilitleme tuşu ile cihazı kilitliyoruz ve 5 dakika bu şekilde telefonu bekleme modunda tutuyoruz. 5 dakikalık beklemenin ardından cihazı tekrar açtığımızda süreleri tekrar kontrol ediyoruz. Yapılan bu kontrolde kullanım süresi 1 dakikanın üzerinde bir artış gösterdiği durumda pil ömrünün azaldığı ve pilin kullanım dışı tüketiminin olduğunu söyleyebiliriz" diyor Loveless.

Bu şekilde kontrolsüz bir pil tüketiminin var olması durumunda alınması gereken önlemler:

-          Konum Servisleri, arka planda uygulama yenileme ve Facebook uygulamalarının kapalı konuma getirilmesi,

-          Açık durumda bulunan tüm uygulamalardan çıkış yapılması,

-          Epostaların geçici dosyalarının silinmesi,

-          Uygulamaların yaptığı bildirimlerin devre dışı bırakılması,

-          Ekran görüntülenen pil yüzdesinin devre dışı bırakılması,

-          Hücresel veri bağlantı hızının çok zayıf olduğu yerlerde Uçak Modunun aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak yukarıda belirtilen işlemlerin cihazlardaki pil ömrünü mutlak suretle etkileyeceğini ifade eden Loveless, uygulamada zor maddeler gibi görünen bu adımların sağlıklı bir pil ömrüne ulaşmak için gerekli olduğunu vurgulamıştır.

Yukarıda yapılan açıklamaları kendi tecrübelerimle değerlendirdiğim zaman pil ömründe gerçekten bir artışın sağlandığını ancak günlük kullanım sırasında özellikle konum servisleri ve Facebook tarzı uygulamalarının devre dışı bırakılmasının pek mümkün olmadığını söyleyebilirim. Sonuçta ne kadar çok uygulama ile haşır neşir olursak pil ömrü o kadar az olacaktır. YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.