Apple'dan merak uyandıran IOS 8 Lansmanı

03.06.2014 10:02:42
A+ A-

Apple, dün yapmış olduğu lansman ile bu sonbaharda iPhone ve iPad’ler için sunacağı iOS 8'i tüm dünyaya tanıttı. Yeni sürümün en öne çıkan özellikleri arasında sağlık işlevlerini bir araya getiren HealthKit, uyarı merkezindeki yenilikler ve fazlası bulunuyor.

Sağlık ve fitness uygulamalarını bir araya toplayan HealthKit, sağlık durumunuzu gösteren bir profilinizi oluşturabiliyor. HealthKit, üçüncü parti uygulamaların da ulaşabileceği bir sağlık bilgileri veri deposu yaratıyor. Kullanıcılarının bilgilerinin çalınabileceği endişesine karşın Apple, hangi bilgilerin hangi uygulamalarla paylaşılacağını kullanıcıların seçebileceği konusunda garanti veriyor.

iOS 8 ile birlikte gelen “family sharing” işlevi ile fotoğraflarınıza iPhone veya iPad’inizden erişebilmek ve yapılan düzenlemeleri kaybetmeden saklayabilmek mümkün olmaktadır.

Her ne kadar Türkçe desteği olmasa da Apple tarafından üzerinde oldukça büyük çalışmalar yapılan Siri, konuşmaya başladığınız anda otomatik olarak devreye giriyor. Spotlight aramalarında yapılan geliştirme çalışmalarıyla, bir konum, etkinlik vb. yazmaya başladığınızda cihazınız size öneriler sunuyor. iOS 8'deki en önemli yeniliklerden bir tanesi, klavyeyi kendinize göre özelleştirmenize ve üçüncü parti klavyeler kullanmanıza izin veriliyor. Bu işlev her ne kadar Android’li kullanıcılar tarafından uzun süredir kullanılsa da IOS 8′de nasıl bir etki yaratacağı sürüm piyasaya çıkınca görülecek. Geliştirilen Quick Type klavye sayesinde siz yazı yazarken sonraki sözcükler sistem tarafından tahmin edilip size öneriler sunuluyor. Kısa mesajlar için yapılan geliştirme ile grup mesajlarında “Beni Rahatsız Etme” işlevi kullanılabiliyor. Artık mesajlarda konum paylaşmanız da mümkün. Ayrıca arkadaşlarınızın nerede olduklarını görmek istediğinizde ekrana gelen bir harita vasıtasıyla arkadaşlarınızın konumlarını görüntüleyebiliyorsunuz.

iPhone’un uyarı merkezi, daha önceki sürüme göre biraz sadeleştirilmiş durumda. Daha önemli bir yenilik ise etkileşimli uyarıların ön plana çıkmış olması. Bu işlev, bulunduğunuz uygulamayı terk etmeden, sadece ekranı aşağı çekerek başka bir uygulamada işlem yapmayı mümkün kılıyor. iPad’de tarayıcının yan çubuğunu kullanarak tüm Safari sekmelerine kuş bakışı göz atmanız mümkün.

iOS 8, e-posta yönetiminde de değişikliğe giderek daha kolay bir kullanım sağlayan bir sistem geliştirmiş. E-posta üzerinde parmağınızı biraz kaydırmanız, onu renk kodlarıyla işaretlemenizi sağlıyor. Ayrıca parmağınızı tam kaydırdığınızda ise mesajı silmeniz mümkün oluyor. E-posta yazdığınız sırada gelen kutunuzdaki diğer mesajlara erişmeniz de artık mümkün.

Merakla beklenen IOS 8'in geliştiricilere özel beta sürümü, dünkü tanıtımın hemen ardından başladı. Bizlere yönelik tam sürüm ise sonbahar aylarında, muhtemelen iPhone 6′nın tanıtılmasıyla birlikte sunulacak.

http://www.sosyokulis.com  

YORUMLAR

Iphone 8 hakkında -

Başarılı ve diğerlerine göre yeniliklerle dolu bir işletim sistemi gün geçtikçe mükemmeliyeti artıyor http://www.pcbilgibilgisayar.com

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.