Arama Motorundaki Pozisyonunuz Hangi Faktörlere Bağlı Olarak Düşer?

11.03.2015 20:39:12
A+ A-

Er ya da geç bu durumu genelde hepimiz yaşarız. Açık bir sebep yokken, arama motorları içindeki sonuçlarda bir düşüş yaşarsınız. SERP'in en tepelerinde bulunurken birdenbire sebebini bilmeden bir düşüşle karşılaşırsınız. Bunun birçok sebebi olabilir. Öncelikle son bir ay içinde sitenize yaptığınız işlemlerin bir listesini çıkarmalısınız. Böyle bir liste oluşturarak, fark edemediğiniz bir problem varsa, bunu kolayca saptayabilirsiniz. Genellikle sıralamalarda düşüşe sebep olan bazı problemleri ve bu durumlarda ne yapmanız gerektiğini aşağıda belirteceğim:

 

  •    Eğer yakın bir zamanda hosting sağlayıcınızı değiştirdiyseniz, sağlayıcılarınız arasında bir arıza süreci yaşıyor olabilirsiniz. Eğer problem buysa endişelenmeyin. Sıralamanız eski haline dönecektir. Bir an önce bu aksaklığı düzeltin.
  •     Diğer bir yaygın problem bozuk linkler veya kalıcı linklerdir. Eğer sitenizin alt yapısını değiştirdiyseniz ya da sayfaları taşıdıysanız, fakat 301 yönlendirmesini uygulamadıysanız, bazı bozuk linklere sahip olabilirsiniz. Bu durum arama motorlarında size zarar verecektir. Aynı zamanda gelen linkler de etkili olmayacaktır. Sahip olduğunuz link akışını kaybedecek ve bu durumda sıralamadaki pozisyonunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Sitenizin yapısal değişiklikleri sırasında 301 yönlendirmelerini eklemeyi unutmayın. Bu en çok yapılan hatalardan birisidir.
  •     Eğer hosting şirketiniz aşırı arıza süreci yaşıyorsa, bu sizin sıralamalarınızı da etkileyecektir. Bir kerelik bir arıza sizi etkilemeyecektir ancak eğer bir çok kez çevrimdışı olma durumu yaşanırsa?kısa zamanda birden fazla?sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Böyle bir durumda hosting sağlayıcınızla hemen irtibata geçmelisiniz. Eğer sizin serverinizin çok fazla çevrimdışı olduğunu söylüyorlarsa burada ciddi bir problem olabilir. Bu durumda işbirliği içinde en kısa zamanda bu problemi çözmelisiniz. Problem halledildiği zaman da sıralamalardaki pozisyonunuz eskiye dönecektir. Eğer hosting şirketiniz kısa zamanda probleminizi çözemiyorsa, o zaman yeni bir host bulmaktan başka bir çareniz kalmayacaktır.
  •   İçeriğiniz spamlı mı? Eğer öyleyse, bu ciddi bir sorundur. İlginç bir şekilde bazen arama motorları spamları saptamazlar. İlk on sayfanın spamla dolu olduğunu görebilirsiniz. Ama sonunda bunları saptarlar ve gerekli önlemleri alırlar. Eğer web sayfanızın tek bir sayfasında bile spam varsa, bunu hemen kontrol etmeli ve düzeltmelisiniz. Aksi takdirde, ilerleyen zamanlarda başınız ağrıyabilir.
  •  Optimizasyon yapılmamış web siteleri. Eğer web siteniz SEO dostu bir şekilde tasarlanmamışsa, arama motorları bu durumda sitenizi neye göre ölçeceğini bilmez ve sitenizi sıralamaya katmaz. SEO dostu bir site yapmanın yollarını daha önceki makalelerimizden tekrar okuyup bilgi alabilirsiniz.

Yukarıda sıralanan sebepler elbette ki pozisyonunuzun düşmesindeki tek etkenler değildir. Ancak bunlar sıklıkla yapılan, dikkat edilmeyen sorunlardır. Bu sorunlar düzeltilmediği takdirde Google gibi arama motorlarındaki sıralamalarda istediğiniz pozisyonları elde edemezsiniz. Eğer böyle problemleriniz varsa ve üstesinden gelemiyorsanız profesyonel bir kurumsal seo danışmanlığı çalışarak, en kısa zamanda önlemlerinizi almalısınız.

Kaynak

http://softbilisim.net/arama-motorundaki-pozisyonunuz-hangi-faktorlere-bagli-olarak-duser/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.