Aramızdaki kara kedi : Evrim Teorisi

07.11.2014 18:30:07
A+ A-

 
Dünya üzerinde öyle fikir ve düşünceler, teoriler varki  bunlar etraflarında oluşan kutuplaşmalarla kendilerinden bahsettirirler. Karşıt grup,sınıf ve toplumların birbirlerine karşı kullandıkları ideolojik silahlarının birer parçası olarak  işlev görürler. Bu gruplara mensup bireylerede konu hakkında bir bilgileri olmasa da bu fikir ve düşünceleri savunmak kalır;yani sorun gerçeği bilmek değil inandığında ısrar etmektir. Bu körü körüne savunuş İnsanın kendine ve gerçekliğe çarpık bakışının, ihanetinin en iyi göstergesidir. Bu durumu pek çok yerde gözlemliyebilirsiniz. En barizi, ülkemiz politik arenasındaki iktidar gücüne toplumun emekçi, ezilen kesimlerinden görülen fanatik bağlılık.  
 
Bu girişten sonra gelelim mevzuya. Derdimiz yukarda bahsedilen insanların arasına kara kedi gibi girmiş bir düşünce olan Evrim Teorisi hakkında kısaca bir kaç söz söylemek. Benim de ideolojik, siyasi tercihlerim nedeniyle, yukarda bahsettiğim olumsuzluklar temelinde bilgi sahibi olmadan savunduğum bir teoriydi Evrim Teorisi. Okuduklarımla beraber edindiğim bilgilerle gördümki en azından bu konuda  hata yapmamışım. Benim adıma gerçekten mutluluk verici bir durum. 
 
Evrim Teorisi Darwin ve Wallace tarafından  ilk ortaya atıldığı zaman olan 1859'dan bu yana halen devam eden, şiddetli bir saldırıya uğramıştır.  Bilimsel yöntemlerle her geçen  gün gelişitirilen ve sağlamlaştırılan bu teoriye bu düşmanlığın nedeni nedir? Bunun  nedeni bu teorinin, tüm canlıların zaman içerisinde ortak atalardan farklılaşarak bugünkü çeşitliliğe ulaştığını ve bu farklılaşmanın zamanla birlikte süreceğini ortaya koymasıdır. Peki bu durum  kimi rahatsız ediyor; tabiki en başta toplumu yönetirken  dini ve metafizik düşünceleri kullanan  egemen sınıfları. Egemen dinsel düşünceler, tüm canlıların tek bir seferde yüce yaratan  tarafından var edildiğini savunduğundan Evrim Teorisiyle karşı karşıya gelmiştir. Bu karşıya karşıya geliş insan topluluklarının yönetiminde kullanılan dinsel dogmatizmin sarsılmasına ve sorgulanmasına neden olduğu ve olabileceği için  Evrim Teorisine yoğun bir karsi koyuş yaşanmaktadır. Bilimsel bilgiden yana olanlarla  gerçekliği inançlarla açıklamaya çalışanlar arasında bu tartışmanın çok çok uzun yıllar süreceği belli. Hiç bir bilimsel değeri olmayan yalan yanlış bilgilerle bu teoriyi çürütmeye çalışmanın bilim savunucularına bir etkisi olmamakla birlikte asıl amacı   yoldan çıkmaya meyilli olanları engellemek. Aramızdaki kara kediye inat  Evrim teorisini öğrenelim, öğretelim. Ön yargılardan uzak gerçeği bilmek herkesin hakkı.
 
Saygılarımla..
yazarvar.blogspot.com.tr


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.