Arktik yer sincaplarının kendilerini dondurma özelliği tıp alanında nasıl kullanılıyor?

02.01.2014 23:07:45
A+ A-

 

Bugün sizlerle arktik yer sincaplarının gerçekten de bilinmeyen bir özelliğini ve bu özelliklerinin tıpta nasıl kullanıldığını paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi biyomimetik, insanların doğada bulunan sistemleri taklit ederek yaptıkları maddelerin, aletlerin, mekanizma ve sistemlerin tümünü ifade eden bir terimdir. Doğadaki tasarımları örnek alan bilim adamları aletler tasarlıyorlar, doğadan keşfettikleri bu bilgileri özellikle nanoteknoloji, robot teknolojisi, yapay zeka, tıbbi endüstri ve askeri donanım gibi alanlarda kullanıyorlar. Arktik yer sincaplarında keşfettikleri özelliklere gelirsek;

Arktik yer sincaplarının kendilerini dondurma özelliği, organ naklinde kullanılacak organların saklama süresinin uzatılmasına ve bu organları koruma solüsyonlarının yapımına ilham kaynağı olmuştur. Nitekim araştırmacılar arktik yer sincaplarının kanında bulunan ve kış uykusunu başlatan molekülün benzerini laboratuvar koşullarında yapmayı başarmışlardır. DADLE (D-Ala2-D-Leu5 enkephalin) adı verilen bu sentetik madde, bir amino asit ürünüdür. Memelilerin beyninde doğal olarak bulunan ve uyuşturucu özelliği gösteren Çenkefalina adı verilen madde laboratuvarlarda üretilir. Bu nedenle metabolik yapısı bozulmaz. Elde edilen bu molekülün organ metabolizmasını düşürdüğü ve kan pıhtılaşmasını azalttığı bulunmuştur. Nitekim açık kalp ameliyatlarında kullanıldığında hastanın sağlığına kavuşmasında, organ nakillerinde ise nakli yapılacak organın vücut dışında canlı kalış süresini uzatmada etkili olduğu saptanmıştır. Bu molekülün tıp alanında kullanımı iki şekildedir:

Doku Nakillerinde Kullanımı:

Nakledilecek dokunun vücut dışına çıkarıldıktan sonra bozulmasını önlemek için çok iyi korunması gerekir. Kan hücreleri ve kornea gibi insan kaynaklı dokular soğuk ortamda uzun süre saklanabilirler. Fakat kalp, akciğer, karaciğer gibi organlar vücut dışında ancak bir kaç saat canlı kalabilirler. Bilindiği gibi organ nakillerinde donör öldükten birkaç saat sonra doku naklinin yapılması gerekir. Organ koruma solüsyonuna ilave edilen bu molekül vesilesiyle organların saklama süresi iki katına çıkmaktadır.

Savaş Yaralanmalarında Kullanımı:

Ciddi bir yaralanma sonrası veya bir kaza sonrası hastaya enjekte edilen bu solüsyon tıbbi müdahale yapılana kadar hastanın nabzını ve kan kaybını düşürerek zaman kazandırmayı amaçlamaktadır.

Doğadaki pek çok canlı gibi sincaplar da kendilerini koruyan çeşitli özelliklere sahiptir. Şüphesiz bu canlılar kanlarının donma özelliğini ortadan kaldıran donanım sistemine kendi kendilerine sahip olmamışlardır. Hatta bu canlılar sahip oldukları üstün niteliklerden tamamen habersizdirler. Onları tüm özellikleriyle birlikte yaratan, Allah'tır. Bir Kuran ayetinde Allah'ın yaratma sanatı şöyle bildirilir:

"O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir." (Haşr Suresi, 24)

Canlıların kış uykusuna yatmadan önce, buna bir sistem dahilinde hazırlanmaları, Allah'ın ilhamı ile gerçekleşmektedir. Sonsuz merhamet ve ilim sahibi olan Allah, canlılar üzerindeki ilmini ayette şöyle bildirmektedir:

"Sizin için hayvanlarda da elbette ibretler vardır." (Nahl Suresi, 66)

Blog sayfam: mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" href="http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.