Askere cep telefonu yasaklanmalı

03.08.2015 10:11:53
A+ A-

Askere cep telefonuna ta en başından karşıydım yani Genelkurmay başkanı Büyükanıt zamanından ki sanıyorum askere cep telefonu serbestliği ilk onun döneminde gündeme geldi, medyaya yansıdı.
 
Cep telefonu olayı yalnızca bir nesne, teknoloji, iletişim olayı değil bir duygu olayıdır da yani ruhsal(pısikolojik, psikolojik) olaydır da tıpkı mücevher gibi; biliyorsunuz Avrupalılar Afrikaya gittiklerinde yerlilere değersiz, renkli cam parçasıları(parçaları) vermişler ellerinden altını, elması almışlardı.
 
Cep telefonu genelde insanda, özelde askerde nasıl bir ruhsal etki yapar? Öncelikle mayışma, gevşeme, dünyadan kopma, bağımlı olma, onsuz yapamama, akılı(aklı) onda olma, ondan başka şeye dikkatini verememe, dikkat dağınıklığı gibi etkiler yapar kaldı ki bunun bir de görüntüsü, bir de interneti yani sanal ortamı, bilgisayar oyunuları(oyunları), sanal söyleşisileri(söyleşileri) var yani durum hepten(tümden) kötü. Ve böyle bir askerden görevini en iyi, en doğru biçimde yapmasını bekle yani örneğin bir çocuğa bilgisayar, internet al, bilgisayar oyunu al ve sonra da ondan derslerine iyi çalışmasını bekle yani önce dikkatini dağıt, sonra da dikkatinin dağıldığı şeyde başarılı, etkin olmasını bekle.
 
Dikkat ettinizse eğer dünkü askere iki terör saldırısı olayında cep telefonu, cep telefonundan internet, cep telefonundan sanal ortam olayı vardı ki televizyondaki habere göre, bu saldırılardan birinde ölen asker saldırıdan 18 saat önce, internettedeki sanal ortamına eli tüfekli bir resimini(resmini) koyup bir de yazı yazmış. 
 
Yani askerin akılı(aklı) ceptelefonunda, ceptelefonundan internette, ceptelefonundan sanal ortamda, ceptelefonundan söyleşide ve siz başarı bekliyorsunuz.
 
Psikıloglar(Pısikologlar), eğitimciler buna ne der acaba?
 
Bence birlik içinde; erinden, generaline kadar ceptelefonu yasaklanmalıdır ki akılıları(akılları) başka yerlerde olmasın.
 
Son on gün içinde yurt içinde öldürülen terörcü sayısına bir bakın, bir de öldürülen asker sayısına.
 
'Şehit oldu' demekle olmaz bu işler; ne Allah ne bu vatan sizden şehit olmanızı beklemiyor, başarılı olmanızı bekliyor eğer öyle olmasaydı, İslamiyet'in peygamberi o savaşında Allah'ına 'Ey Allah'ım eğer bize şimdi yardım etmezsen dünyada sana tapacak hiçkimse kalmayacak' diye yalvarmazdı.
 
Askerin akılını ceptelefonularıyla dağıtıp sonra da başarılı olmalarını nasıl bekleyebilirsinizki(bekleyebilirsiniz ki)?
 
Hem artık teknoloji var deyip asker sayısını ve askerlik süresini alzatmak hem de askeri ve toplumu bilime, kitaplara yani teknolojinin temeli olan şeylere yöneltmemek ne büyük ve ne tuhaf bir çelişkidir. Ve çelişki varsa yenilgi de vardır ve çelişki ne kadar büyürse yenilgi de o kadar büyür.
 
'Asker ceptelefonuyla; annesiyle, babasıyla, sevdikleri ile görüşse, bunda ne var?' deniliyordu. Bunda bir sorun yok da böyle giderse kimseyle gürüşür durumda olamayacaklar çünkü öteki dünyadan ceptelefonu çekmiyor. Batı gibi barışta değiliz ki; dünyanın tüm terör örgütüleri ile karşıkarşıyayız ki önce bunu anlamak, kavramak gerekir; su çiçeğe yararlıdır ancak bakırı bozar.
 
Ceptelefonları Gprs de verir ve her devlete verir.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 3.8.15/09.54