Attila Andics'e rica!

22.02.2014 14:16:09
A+ A-

Radikal gazetesi, "Current Biology" dergisinde "Köpeklerle ilgili sır çözüldü" başlığı ile yayınlanan bir haberi ana sayfadan okuyucusu ile paylaştı.

Verilen haber ilginç, ilginç olduğu kadar da ibret alınması gereken öğeleri içinde barındırıyor.

Haber başlığını görünce merak ettim,  enine boyuna inceledim; haberin özünü paylaşılmaya değer buldum.

 Önce haberi özetleyim. Nasrettin hoca fıkrası misali, haberin  "suyunun suyunu" tırnak içinde vereyim. Sonra "yal yediği kaba p.lere, ekmek yediği kapıya ürenlere" birlikte selam gönderelim.

Şimdi alın elinize tahta kaşıkları, geçin tavanın başına: bir güzel kaşık sallayın, haberin suyunun suyuna, bakın tadına tuzuna.

Yüzünüzdeki alaycı tebessümü gözlerinizin içinde görür gibiyim. Hiçbir şeyin suyunun suyunda tat tuz, lezzet olmayacağının ifadesi var hınzır bakışınızda!

Bende zaten yüzünüzde ki o resmi görmek için kalem salladım. Durmayın hadi gelin, haberin suyunun suyu işte şuracıkta.

"Macar bilim adamları, insanlarla köpeklerin duygusal bilginin işlenmesinde beynin benzer noktalarını kullandıklarını keşfetti. Bilim adamları, insanoğlunun en iyi dostu olarak kabul edilen köpeklerin beyninin ağlama, kahkaha gibi duygu yüklü seslere tıpkı insan beyni gibi tepki verdiğini ortaya çıkardı.
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Bilimler Akademisi Eotvos Lorand Üniversitesi araştırmacıları, insanlarla köpeklerin duygusal bilginin işlenmesinde son derece benzer bir mekanizma kullandıklarını keşfetti.
Araştırmayı yöneten Attila Andics, çalışmanın sonuçlarının köpeklerin nasıl insan duygularına uyum sağladığını gösterdiğini söyledi." Vs. vs.

Daha fazlasını merak eden haberi kaynağından incelemeli.

Bizim amacımız haberden çok Türk milletinin bağrında filizlenen, Anadolu'nun mümbit toprağında yeşeren, büyüyüp, dal budak salanların, Türk Milletine bir it kadar bile sadakat göstermediğinin altını çizmek.

Geriye dönüp deyimler ve atasözleri lügatini karıştırdım. Lügatimizde bilimsel olmasa bile deneyimlerle kesinlik kazanmış çok çarpıcı Türk atasözlerine rastladım. İşte o atasözlerinden birkaç tanesi.

(Köpek ekmek yediği kapıyı tanır, İt bile yal yediği kaba pislemez, köpek sahibini ısırmaz, köpeğe gem vurma, kendini at sanır vs.vs)

İçinde köpek geçen pek çok atasözü var! İçeri anlamı da pek derin. Parantez içinde vermediğim şu atasözüne bir bakın! "aç köpek fırın deler"   dört kelimeden oluşan, derinliği okyanusları aşan bu atasözü ile gündemdeki çağın yolsuzluk olayını değerlendirin.

Ayakkabı kutuları içinde ele geçen dövizlerin karın açlığından mı, yoksa açgözlülükten mi karaya vurduğuna siz karar verin!

 Türk ırkı yok diyenlere, T.C tabelalardan silenlere,  Atatürk'ün kurduğu Türk Devletine "Yeni Türkiye" diyenlere, Milleti kılık kıyafeti ile bölük pörçük bölenlere sırı çözülen köpeklerle ilgili söylenmiş atasözlerinden hangisini layık bulursanız, onu yakıştırın!

Araştırmayı yöneten Attila Andics'e rica etsek, Türk diye bir ırk yok diyen, Benim başörtülü bacım derken, gözlerinin içi kanlanan; T:C kurucusuna iki ayyaş diyenlerin de beyin faaliyetlerinin MRI'nı çeker, inceler neticesini bizimle paylaşır mı?

Ne dersiniz? San ki Attila Andics'e sor dediğinizi duyuyorum.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.