Avrupa'da durmuş kalp nakli ilk kez bir Türk'e yapıldı

28.03.2015 20:26:05
A+ A-

“İngiltere’nin Cambridgeshire bölgesinde, kalp ve damar cerrahisi ve akciğer hastalıklarında ülkedeki başarılı hastaneler arasında sayılan Papworth Hastanesi, Avrupa’da durmuş bir kalbin naklini ilk kez yaptı.

Şimdiye kadar sadece beyin ölümü gerçekleşen, ancak kalbi atmaya devam eden hastalardan elde edilen kalple yapılan organ nakli, bu sefer İngiltere’de bütün yaşam fonksiyonları durmuş bir donörden gelen kalple, Hüseyin Ulucan'a (60) yapıldı.”

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/avrupada-durmus-kalp-nakli-ilk--haberi/1560072

“Yeni uygulanan yönteme göre, ölümü gerçekleşen donördeki kalp durduktan beş dakika sonra tekrar çalıştırılarak, vücut ısısındaki kan ve gıda takviyesiyle diğer hayati organların da çalışması sağlanabiliyor. Ayrıca bu yöntemle sınırlı zamanda yapılması gereken kalp naklinin, zamandan kazandırdığı belirtiliyor. Naklin ameliyattan önce 3 saat boyunca bir kalp cihazında çalıştırılan kalple yapıldığını belirten uzmanlar, yeni yöntemin nakil bekleyen birçok kalp hastası için umut ışığı olması ve kalp nakli sayısını en az dörtte bir oranında artırması bekleniyor. Dünyada durmuş kalple ilk nakil geçen yıl Avustralya’da gerçekleştirilmişti.”

http://www.ozgur-gundem.com/?haberID=129476&haberBaslik=Durmu%C5%9F%20kalp%20nakli&action=haber_detay&module=nuce

Yanisi şu:

Dünya’da yılda on binlerce kişi, kalp nakli beklerken ölüyor. Onların binlercesini kurtarmak, şu anki deneyimle mümkün olacak demektir.

Ayrıca, bu organ nakli tipi, diğer organ nakillerinde de, daha önce imkansız olan birçok yolu açacak demektir.

Eğer bu, böbrek için mümkün kılınırsa, en çok organ nakli o organda yapıldğı için, kurtulma sayısı çok üsselce artacaktır demekttir.

Bizim Türkler de hala, ‘organ nakli caiz midir?’ ile uğraşmakta.

Erken ölün kardeşim, o caizdir.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.