Aziz Sancar Cumhurbaşkanı olur mu?

13.12.2015 17:33:09
A+ A-

Bu başlıkta nereden çıktı demeyin, habere göre Sinan Oğan kongrede MHP Genel Başkanlığını kazandığı takdirde, Cumhurbaşkanlığı için önereceği adaylardan birisi Aziz Sancar olacakmış. Bu haber beni şaşırttı mı? Hayır, Türkiye'de bir siyasetçi için, başarılı bir insana sunulabilecek Cumhurbaşkanlığı'ndan daha yüce bir makam olabilir mi! Zaten bilim gibi ne işe yaradığı pek anlaşılmayan bir iş yerine, Aziz Sancar'ın ülke yönetimini getirilmesi çok daha yararlı olmaz mı? Aziz hoca temel bilim araştırmalarını yürüttüğü laboratuvarından çıkıp, bizi yönetmeye talip olur mu bilemem. Ancak hala kafamı kurcalayan bir soru var, Türkiye'de bir çok üniversitenin adı, siyasetçilerin isimlerini taşıyor, hatta bilim adamı isminden 2-3 kat siyasetçi isimleri verilmiş durumdayken, yani üniversitelere ismini bile vermediğimiz bilim adamlarından birisine neden Cumhurbaşkanlığını layık görüyoruz? Sanırım Nobel ödülünün önemli bir olay olduğu toplumda genel olarak kabul gördü ve Türkiye kökenli bir bilim adamının bu ödülü alması bizi çok onurlandırdı. Hatta öyle onurlandırdı ki bir siyasetçi için en büyük kademe olan Cumhurbaşkanlığı makamını bile Aziz Sancar'a layık görür hale geldik.

Bu haberin önemli bir noktaya dikkat çektiğini düşündüğümden yazmak istedim. Konusunda başarılı bir insanı, başarılı olduğu alandan alıp hiç tecrübesi olmadığı bir alanda kullanmak istiyoruz. Bu konuda çok farklı yorumlar yapılabilir, belki de Sinan Oğan, bu makamın sembolik olduğunu düşündüğü için böyle bir öneride bulunmuştur. Ama Türkiye'nin gündemindeki siyasetçilerinden birisinin aklına, bu başarıyı bilim alanında değerlendirme fikri gelmemesi bile çok büyük eksikliktir.

Aslında bu konu daha da detaylandırılarak ele alınabilir ama ben konuyla ilgili başka bir haberi daha göz önüne getirmek istiyorum. Özlem Yüzak'ın köşesinde bildirdiğine göre, Nobel ödül töreni sonrası Stokholm Büyükelçiliğinde yapılan resepsiyonda Cumhurbaşkanı başdanışmanı Davut Kavranoğlu'nun büyükelçilik resepsiyonundaki konuşmasında "birlikte işbirliği yapacağımıza inanıyoruz" demesi üzerine, nasıl bir işbirliği sorusuna tam yanıt alamadığını söylüyor. Kendisi bunun üzerine  Biyoteknoloji ve Genom Merkezi başkanı Mehmet Öztürk'e soruyor; Sizce Türkiye Aziz Sancar'dan nasıl yararlanabilir? Mehmet Öztürk "örneğin bir bilim danışma kurulunun başına getirilebilir diyor?

Aziz Sancar gelecekteki Cumhurbaşkanımız mı olur, yoksa oluşturulacak bir Bilim Kurulunun başına mı getirilir veya bu tartışma sonucu birbirimize mi gireriz hep birlikte göreceğiz. Ancak "bilim" ve "bilim adamının" Türkiye'deki yeri, sorunları, çözümler ve hedefler konusunu tartışmanın zamanı çoktan geldi ama bir türlü gündeme oturamıyor. Belki Nobel ödülünün ışığında bunları tartışmak çok daha kolay olur. Bu fırsatı kaçırmamakta yarar var, bakarsınız hoca da Cumhurbaşkanı olur ve siyasi konulara gömülür, biz de bu konuları hiç tartışma fırsatı bulamayız.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.