Backlink olmadan SEO olmaz!

14.11.2014 08:23:41
A+ A-

Backlink olmadan SEO olmaz! Evet değerli okuyucular dış kaynaklar olmadan başarının gelmeyeceğini paylaşacağım yazımda dikkate almanız gereken bir çok noktaya değineceğim.

Backlink, bir sitenin başka sitelerden almış olduğu her türlü bağlantı olarak adlandırılmaktadır. Geçmiş dönemlerde nereden alınırsa alınsın faydası olan bu kaynak günümüzde artık her yerden alınabilecek durumda değildir. Bunun sebebi ise bu durumu suistimal eden kişilere google arama motorunun açmış olduğu savaştır. Google çıkarmış olduğu güncellemeler ve algoritmalar ile kalitesiz bağlantılara veiçeriklere savaş açtı. Kullanıcılarının her zaman kaliteli sonuçlar almasını isteyen google bu konuda ki kararlılığından da asla vazgeçmedi.

Son dönemlerde backlink kavramının bittiğini, artık faydası olmadığını, alındığında sitelerimizin cezaya maruz kaldığınız paylaşanlarla karşılaşıyorum. Bu söylemlerde bulunan kişiler link teriminin sadece herhangi bir yerden bağlantı olmak olduğunu bilen, kendini geliştiremeyen ve her zaman arama motorlarını yanıtlmaya yönelik çalışmalar yapanlardan oluşur. Google bu süreci denetlemeye başladıktan sonra başarılı olamayanlar suçu dış kaynaklarda bulurlar.

Makaleme backlink teriminin nasıl faydalı olacağının inceliklerini anlatarak devam etmek istiyorum.

Bir web sayfasının dış kaynaklardan yani bağlantılardan fayda görmesi için öncelikle iç optimizasyonunun kural ve kriterlere göre yapılandırılmış olması gerekiyor. Bu aşamadan sonra ise siteye düzenli içerik girilmesi en önemli noktadır. Tüm bu aşamaları geçtikten sonra sıra geliyor trafiğe. Trafik sosyal medya da paylaşım yaparak, sizinle aynı sektörde hizmet veren kişilerden bağlantı alarak, adwords, e-mail pazarlaması ve mobil pazarlama gibi kanalları kullanarak sağlanılır. Şimdi saydığım tüm bu kanallar backlink sınıfına girmektedir. Çünkü size verilen bir bağlantı bulunmaktadır.

Geçmişte siteyi oluştur, iç yapıya dikkat etme, içerik girme ve bağlantı satın al hooop ilk sayfadasın. Bu ne kadar adil? Nerede emek harcayan kişinin alacağı ödül, nerede karşılık? İşte google buna bulduğu çözümle aslında bizlere yani web sitesi sahiplerine iyilik yaptı.

Backlink terimiyle alakalı daha fazla kaynağa http://www.damlakaraman.com.tr/ web adresinden erişebilirsiniz.YAZARIN DİĞER YAZILARI