Başarılı bir freelance web tasarımcısı nasıl olmalıdır?

23.11.2015 13:04:22
A+ A-

Öncelikle "Freelance" kelimesinin türkçe karşılığı serbest çalışmaktır. Günümüzde dışarıdan iş yapmak çok keyifli görülebilir. Bunun sebebi ise yapılan işlerin zaman ve mekanını o kişinin belirlemesidir. Genelde grafik tasarımcılar, web site yapımı, dil çevirmenleri, fotoğrafçılar dışarıdan freelance olarak çalışan kişilerin başında gelir.

Ülkemizde "freelancer" denildiğinde genelde ilk akla gelen tembel kişiledir. Aslında işin gerçeği disiplini olmayan kişiler freelance olarak çalışamaz. Freelance çalışmak bir nevi sorumluluk almaktır.

Freelance çalışan kişiler belirli bir maaş kazanmaz, sigorta ve diğer ihtiyaçları karşılanmaz. Yapmış olduğu iş üzerinden fiyatlandırarak para kazanırlar.
Freelance çalışmayı tercih eden firma ve kuruluşlar genelde küçük ve orta ölçekli yerlerdir.

İstisna olarak büyük firmalar ve markalara freelance olarak iş yapan kişilerde vardır. Kurumsal firmalar genelde ajanslarla çalışmayı tercih ederler. Bunun en temel sebeplerinden biri mesai saatleri içerisinde, işle ilgili anında muhattap birilerini bulmak istemeleridir.  Ancak sorun ve isteklerimize anında müdahale malesef ülkemizdeki hiç bir ajans, yazılım ya da tasarım firmasında olmaz. Bunun örneklerine iş hayatında sıkça rastlarız. Freelance çalışan kişiler genelde müsait olduklarında telefon ya da mail ile geri dönüş sağlarlar.

Peki avantajları neler?

Freelance iş yapan kişiler normal maaşlı çalışan kişiler gibi hareket etmezler. İş baskısı normal maaşlı personel gibide değildir. Genelde zamanı daha esnek tutarlar. Tembellik ve çok çalışma seçeneklerini kendileri belirler. Ama genelde ek iş olduğu için çok fazla yoğunlaşmak istemezler. Freelance çalışan kişiler, kendi bağlı çalıştığı firmalarda mesai saatleri içerisinde yapıyorsa, bu freelance çalışmak değil emek hırsızlığıdır. Gerçek freelance çalışma yöntemi, çalıştığı iş yerindeki mesai saatleri dışında yaptığı çalışmalardır.

Deadline Vermek

Freelance çalışmanın temeli bir iş için başlama ve bitime zamanı vermektir. Müşteri güveni, paranın zamanında alınması, yeni işlerin sürdürülmesinde için çok etkilidir. Örneğin bir web sitesi tasarımı için 10 günlük bir süreç verdiniz. İşveren 10 gün sonunda sizden tasarımı teslim almak isteyecektir. Eğer süreç uzarsa işveren için bir güvenini sarsmış olursunuz. Son güne kalan ya da acele yapılan işler kalitesiz olabilir. Bu yüzden deadline verirken çok iyi düşünmek gerekir. "Eğer bu kadar uzun tarih verirsem bana yaptırmayabilir" gibi düşünceler bizi o işi almamız için müşteriye hatalı bir deadline veremize sebep olur.

Dezavantajları neler?

Freelance çalışmanın bazı zorlukları ve olumsuzlukları olabilir.  Dışarıdan para kazanmak tatlı gözüksede aslında kolay değildir. Freelance çalışan kişiler vermiş oldukları tarihe ve müşterine sadık olmak zorundadırlar.  Yaşadıkları olumsuzlukların başında ücreti eksik ya da zamanında alamamak gelir. Bu gibi durumlar ne kadar can sıkıcı olsada, diğer işlerini etkilememesi gerekir. Ücretin belli bir bölümünü işe başlamadan önce almaları o kişinin avantajına olur. Bu miktar kişiye göre değişir. Serbest çalışan kişiler haklarını iyi bir şekilde muafaza edebilmeleri için kendince bazı stratejiler geliştirmelidir. En büyük tezavantajlarından biride müşteriler size değil siz müşterilerinize gidersiniz. Bazen ufak tefek sorunlar için sizi firmalarına davet ederler. Aslında bir mail ya da telefonla yapılacak işlem olsa bile, o sizin yolda kaybedeceğiniz ya da o gün gerçekleştireceğiniz planınıza aldırış etmez.

Kimlerle freelance çalışılmaz

Günümüzde web sitesi yaptırmak isteyen ancak ne istediğini bilmeyen kişi ve kurum sayısı fazladır. Freelance bir iş almadan önce işveren kişiden içeriklerle ilgili sorular sorun. Eğer gerçekten dökümanları eksik ya da yok ise, bu sizin zorlanacağınız anlamına gelir. Tabi çalışıp çalışmamak size kalmış bir iş..

İyi çalışmalar 

Kaynak: http://www.omerozer.com/basarili-bir-freelance-web-tasarimcisi-nasil-olmalidir/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.