Başbakana hile üstüne hile

09.06.2015 20:00:42
A+ A-

Bilenler bilirler; Fethullah Gülen 'Cumhriyetçileri teknoloji ile de yenin' demiş. İlkokul mezunu birinin bu teknoloji merakı gerçekten ilginç ve gözler yaşartıcı. Biliyorsunuz onun bir de 'Hakimleri, savcıları kiralayın' diye bir ünlü sözü daha var. Yani bu iki söz bile onun ve yandaşlarının Cumhuriyete yani demokrasiye, laikliğe, Atatürk'e karşı büyük, yaygın, egemen, ciddi, ısrarlı, yöntemli bir saldırı içinde olduğunu kanıtlamaya, anlatmaya, göstermeye yeter bence. 
 
Anlaşılan ki aynı ruh başbakanın yandaşlarına da bulaşmış. 
 
Biliyorsunuz; başbakanın bazı açıkhava ya da halk toplantıları ya da mitinglerini daha kalabalık göstermek için o toplantılara ait fotoğraflarda bilgisayar ile oynamalar, hileler yapıldığı, muhaliflerce, örnekleriyle, dünyaya gösterilmişdi(gösterilmişti). Gerçekten de, özellikle sinema alanında, kalabalık savaş sahnelerini daha kalabalık göstermek için bu yöntem uygulanıyor; belki de bu yöntem sinema için icat edilmişdi(edilmişti). 
 
Başbakanın cumhurbaşkanı seçimleri için açık alan konuşmalarında belki dikkatinizi çekmiştir: Kalabalığın görüntülerinin yanları hep oval. Sanıyorum bu çekimler 'Balık gözü' denilen mercekli kameralarla çekiliyor. Görüntünün önü ve arkası dar, ortası ise oldukça geniş. Yani kalabalığı olduğundan daha büyük göstermek için. 
 
Biliyorsunuz Akp iktidarının 'Gece yarısı yasa görüşmeleri' hilesi de oldukça iyi bilinmekte. Yani Akp heryerde bir hile kültürü içinde gibi. 
 
Hile kimlere gerekir? Biliyorsunuz hile kültürü Makyavelli'nin ve Sabetaycılığın olmazsa olmazlarındandır. Bir de 'Savaş hiledir' hadisi ve bu hadisin nefs ile yanlış yorumlanması yani Makyavellici ve Sabetaylıkçı yorumlanması yanlışı, kültürü var. 'Din vicdandır' diyen İslamiyet doğru ki hileyi de abartmaz ve insanlıkdışı, vicdandışı, akıldışı, ahlakdışı boyutlara taşımaz yani hileyi kalleşliğe taşımaz, dönüştürmez. Hile bence ancak başarısız, bilimsel olmayan, dürüst olmayan, kendine güvenemeyen, yoz, nefs tutsağı insanlara gerekir. 
 
Bilim hile ile çalışmaz; hile ilkesi, kuralı, yasası, amacı yoktur bilimin. O yüzden gerçek bilimciler ve gerçek dinliler siyasetin, savaşın ve ahayatın hile olarak anlaşılmasından ve yaşanmasından zauk dururlar. Yani hile yapmak istenirken kalleş olmak, kalleşleşmek bilim için de, din için de doğru değildir. 
 
Hiçbir zorunlu neden yokken sırf nefs için, sırf dünya hevesi için hile yapmak da bilime ve dine, ahlaka, vicdana uymaz. 
 
Yani hem kazanacağına inanıp hem de hile yapmak da neyin nesi? Ne tür bir mantığın, ruhun, kişiliğin ürünü, dışavurumu? Öyleyse kendinden, zaferinden kuşkun var? 
 
Hile yapmak, yalan söylemek gibidir; zorunlu durumlarda yalan söylenebilir ancak yalan söylemeyi yalancılık durumuna getirmek yanlıştır, bu yüzden de zorunlu durumlarda hile yapılması doğru da olsa hileci olmak yanlıştır. 
 
Biliyorsunuz Akp yandaşı medya; 17 aralık yolsuzluk, rüşvet falan filan baskınlarında ele geçirilen, içleri para dolu ayakkabı kutuları konusunda toplumu yanıltmak için de bir hile uygulamışdı(uygulamıştı) ve Abd'deki bir internet sitesinden kopyaladıkları, içi para dolu aynı ayakkabı kutusunun iki tane fotoğrafını yanyana basıp 'Bakın, baskında ele geçirildiği söylenilen, içi para dolu ayakkabı kutuları bu siteden alınmış, baskında ele geçmemiş' diye yazmışdı(yazmıştı); oysa o fotoğraflardaki ayakkabı kutusularının(kutularının) baskında ele geçenlerle ilgisi falan yok. 
 
Yani bu insanlar eğer üniversite okumuşlarsa, hangi bölümünü okuduklarını çok merak ediyorum. Yalandolan(Yalan dolan) bölümünü mü acaba? 
 
Böyle siyaset, böyle demokrasi, böyle adalet, böyle kalkınma, böyle dindarlık mı olur? Hşle ile zafer elde etsen ne olur? İçine sinecek mi, geceleri rahat uyuyabilecek misin, sabahları aynaya bakabilecek misin, insanların yüzlerine nasıl bakacaksın ve sonra da kalkıp nasıl 'Dindarım, dinliyim, dinciyim' ya da 'Demokratım, adilim' diyeceksin? 
 
Büyük olasılıkla da bu balık gözünün etkisini daha da arttırmak için kalabalık; yuvarlak tür alanlara, yuvarlak yerlere toplanıyor. 
 
Necdet Gürçiftçi 
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi 
İnternetde yayınlandığı zaman: 7.8.14/03.17