Beş-Sıfır

20.09.2015 13:48:29
A+ A-

Sosyal Medyada bir haber var: BMW Siosu: " Beş yıl içinde tüm otomobillerimizi elektrikli otomobile çevirmeyi planlıyoruz. "  açıklaması yapıyor. Bir kaç gün sonra Frankfurt Otomobil fuarında tekrar aynı açıklamayı yapıyor, daha doğrusu yapmaya çalışıyor. Ancak birisi kapatma düğmesine basarak adamı kapatıyor. Adamcağız ne olduğunu anlamadan kendini yerde buluyor. Bundan ne anlamalıyız?

Almanya, ilk beş içinde olmayan bir ülke. Beşten kimlerin kastedildiği aleni olarak bilinen bir şey. Beş, 2. Dünya Savaşı Sonrasında yeniden dizayn edilmiş dünyanın Japonya ile birlikte yenilen ülkeleri grubu içinde yer almaktadır. Dünyanın silah ve uzay araştırmaları hariç sanayi dallarında söz sahibi olan bu ülkelerinin adını otomobil dâhil her alanda görebilirken söz konusu dallarda bir faaliyetlerini göremeyiz. Rol paylaşımında roller dağıtılırken söz konusu alanlar haricinde sınırları belirlenmiş alanda oynamalarında sakınca görülmemiştir. İki kez yendiği bir ülkenin başını kaldırmasına izin verilmesi saçmalık olurdu. Doğal olarak galip olanlar, daima haklıdır. Almanya'da NATO üyesi olan Amerikan  üsleri bulunmaktadır.

Sözde demokrasi ve insan hakları, gerçekte emir komuta zinciri. Çok fazla söze gerek yok. Almanya bir trilyon dolar! yıllık patent geliri ve yaklaşık on trilyon dolar ihracatı olan ve nüfusu yaklaşık yüz milyon olan bir ülke. Ekonomik olarak kâğıt, para sistemi içinde kendini ifade eden bir ülke. Avrupa'da en çok çalışan ülke. En çok tasarruf sağlayan ülke. En çoklar liginde yüz en çoktan çoğu ona ait. Doğrusu bu durum kendisine verilmiş bir ceza mı, yoksa bir ödül mü kestirmek güç gibi görünüyor. Öyle ya Almanlar tüm Avrupa'ya bakıyor, sabahın beşinde kalkıp, akşam en geç akşamın onunda yatıyorlar.  Tam bir işçi kampı disiplini ile üretiyor, üretiyor, üretiyorlar. Ancak otomobillerini elektrikli üretme konusuna gelince orda durmaları gerekiyor. 
Neden ki?


İtalya'da bir gece trafik polisi bir aracı durdurur. Bakar şoför mahallinde Papa Hazretleri oturuyor. Şoför donar, kalır. Öyle ya, Papayı kendine şoför tayin edebilen.

http://www.fikracenneti.com/komik-olaylar/papa-2-2-2-2

Dünyada şu anda geçerli olan tek kural; "güçlü olanın haklı olduğu". Güçlünün mevzisinde olmayı başaramayanların yok olması, yok edilmesi an meselesi. Geriye kalanların birçoğu edebi metinler güzel sözler ve umutlar olarak gelecekte yerini alacak. Galipler izin verirse tabi ki.YORUMLAR

ilginç -

Dünyanın beşten büyük olduğunu herkes biliyor.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.