Bilgisayar Dünyasında Bir Dönem Kapandı... Elveda Windows XP

08.04.2014 12:17:43
A+ A-

Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre Windows XP ve Office 2003 programlarının destek ve güncelleme işlemlerine son verildi.  Özellikle bu iki ürün için güvenlik uygulamaları kapsamında oldukça fazla çalışma yapan şirketin bu kararı almış olması pek de yadırganmayacak bir durum olarak değerlendirildi. Kullanıcıları bir üst uygulamalara yönlendirmeyi hedefleyen şirket bu şekilde işgücünde de tasarruf ederek yeni ürünlerin geliştirilmesini sağlayabilir.  12 yıldır kullanımda olan Windows XP İşletim sistemi pazarında dünya çapında yüzde 27 nin üzerinde bir paya ulaşmıştır.

Şirket tarafından alınan bu kararın ardından halen Windows XP yazılımını kullananlar bugünden itibaren güvenlik güncellemelerini alamayacak olup bilgisayarlarını her türlü tehdide karşı savunmasız bırakabileceklerdir. Bu ürünü kullanan kullanıcıların işletim sistemlerini Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 uygulamalarından birine yükseltmeleri şirket tarafından yapılan önerilerden biridir.  Ayrıca yeni uygulamalara geçecek kullanıcıları tüm yükseltmelerden ve yeniliklerden yararlanabilmeleri için en son sürümü kullanmaları daha uygun olacaktır. Zira kısa süre sonra Windows 8 dışında diğer uygulamaların da desteği kaldırılabilir.

Windows XP gibi Office 2003’ de yazılım desteği son verilen bir diğer uygulama. Bu uygulama için de güncel versiyonların kullanılması gerektiğini söyleyen şirket yetkilileri Office 2013 ve Office 365 uygulamalarının alınması gerektiğini ifade ettiler.

Tüm bu değişikliklere rağmen şirket tarafından endişe duyulan en önemli konu, desteği sona eren uygulamaların bir üst versiyonları ile güncellenmesi yerine alternatif ürünlerin tercih edilebilecek olması. Ancak şirket bu konudaki riski göze almış görünüyor.

Son olarak şunu açık olarak söyleyebiliriz. 12 yıldır destek verilen uygulamaların bilgisayar tarihine karışması ile bir dönem kapanmış oldu. Gelecek nesillere sadece hikayelerde anlatılabilecek bir yazılım daha tarih sayfasına eklenmiş oldu.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.