Bilgisayarda çöp sepeti yerine boş Cd kullanın

28.05.2015 09:50:05
A+ A-

Bilgisayarda; silinenlerin silindikleri sanılır oysa ev temizliğinde de kağıttaki sözcükleri silgi ile silerken de geride atıklar kalır yani kirli su, kirli bez, silgi artıkları falan. Ve bilenler biliyorlar; bilgisayarda çöp kutusu ile silinen şeyler bazı araçlarla pırogramlarla(programlarla) günyüzüne(gün yüzüne) çıkarılabiliyorlar.
 
Bilgisayar bir başkasına satıldığında ya da bozulduğunda onarması için onarıcıya(tamirciye) verildiğinde ya da yenisi ile takas edildiğinde harddisk(sıkıdisk, sertdiski, katı diski, zordiski) içinde başkalarınca bilinmesi, görülmesi, izlenmeysi istenilmeyen özel bilgilerin, özel fotoğrafların kendileri ya da artıkları kalmış olabilir ve onlara üçüncü kişiler bu araçları kullanıp erişilebilir yani bu olanak var. Yani bilgisayar dünyası da internet dünyası gibi pek güvenilmemesi gereken bir dünya çünkü en azından Abd önlemini almadığı bir teknolojiyi ne kendi halkına verir ne dünyaya. Cep telefonlarını da bir düşünün. Facebook'unuzdan kaldırdığınız resimlerin bile özel araçlarla(pırogramlarla), başkalarınca elde edilebildiğini, görülebildiğini düşünün.
 
Bu tür sorunlar yaşmamak için bence 'Çöp kutusu' yerine Cd okuyucuda üzerinde 'Çöp kutusu' yazılı sürekli boş bir silinebilir Cd kullanılmalıdır ve bilgisayarda silinmek istenilen şeyler bilgisayardaki çöp kutusuyla silinmek yerine tıktıkla(mausla/fareyle) kesilip bu boş Cd'ye yapıştırılmalıdır ve bu boş Cd bilgisayar kapatılmadan önce de sürekli silinmelidir. Buna kolaylık olsun diye de bence bilgisayarın çöp kutusunu masaüstünden(masa üstünden) kaldırın. Bu boş Cd dolunca da yakılmalıdır.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli, üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 20.5.14/07.33