Bilgisayardan silinen dosyaları geri getirme işlemi nasıl yapılır?

06.12.2014 03:05:13
A+ A-

Öyle zamanlar vardır ki dalgınlığımız ile bilgisayarlarımız üzerinden bazı dosyaları sileriz. Özelikle kısayol tuşlarını kullanarak silm olduğumuz dosyaların çoğu zaman telafisi olmaz. Bu yazımızda silmiş olduğumuz dosyaların geri getirmenin yollarını sizlere elimizden geldiğince aktarmaya çalışacağız. Bu işlem için ücretli veya ücretsiz olarak birçok program bulunmaktadır.

Siz değerli kullanıcılarımız için bizzat kendimin de kullanmış olduğu Recuva programını sizlere tanıtmak istiyorum. Bu programın amacı nedir? Ne işe yarar? diye merak ediyorsanız yazımızı okumanız yeterli olacaktır. İlk olarak yapacağınız iş buradan Recuva programını indirip bilgisayarınıza kurmak olacaktır.

Şimdi programı kurmak için beraber işlemleri resimli olarak yaparak, dosyalarımızı nasıl kurtarabileceğimize bakalım. Kurulum işlemini başlatmak için Install sekmesine tıklıyoruz ve daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi ekran gelecektir. Bu ekran üzerinden de Next tuşuna basarak kurulum işleminin devam etmesini sağlıyoruz.

2

Next tuşuna bastığımız zaman gelecek olan ekran da hangi dosya tipini arayacağımızı belirtmemiz gerekiyor. Bunun için az çok İngilizce bilmemiz bizlere yardımcı olacaktır. Resimler için Picture, All files dediğimizde de tüm dosyaları geri getirmek gibi seçeneklerin olduğunu belirtmemizde fayda var. Bu tarz işlemlerin en sağlıklı yöntemi kurtarmak istediğimiz verilerin dosya biçimlerini seçmek hem zamandan tasarruf sağlayacağı gibi hem de işlemin başarılı sonuç vermesinde önemli rol oynayacaktır.

3

Bir sonraki adımda yer alan, hangi bölümü tarayacağı kısım karşımıza geliyor. Eğer dosyamızın hangi klasörde olduğunu hatırlamıyor ve kafamızda soru işaretleri varsa I am not sure seçeneğini tıklamamız gerekiyor, Harici bir bellek veya iPod ise In my media card or iPod, Geri dönüşüm kutusu ise My recycle bin veya bilgisayarımız da belirli bir klasör ise In a specific location seçeneğini belirleyip tekrar Next butonuna tıklıyoruz.

4

Yapılan işlemlerde program bize detaylı bir arama yapması gerektiğini sormakta ve Enable Deep Scan işaretleme ekranı gelmektedir. Bu işaretleme işlemini seçmeden de dosyaları bulduğu için ilk etapta başlaması için start veriyor, bulunmadığı takdirde ise bu seçeneği tıklayarak tekrar tarama işlemini başlatmış oluyoruz. 

Devamı için tıklayın.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.