Bilgisayarlara aşık olmak

15.06.2014 17:24:56
A+ A-

Geçtiğimiz günlerde Spike Jonze yönetmenliğinde ve belki de 20 yıl sonrasının insan-bilgisayar ilişkisini anlatan harika bir film vizyona girdi. 'Her' adlı film, insan-bilgisayar ilişkisini en derin şekilde ve bütünlükle gözler önüne sermiş. Şimdi filmi izleyip güncel medya ve teknolojiden kısmen uzak olan insanlarda 'bu ne ya, bu ne saçmalık' düşüncesi doğuyordur. Ama biraz düşünelim ya da araştıralım.

Bugün yayınlanan bir araştırmada insan ve bilgisayarın Her filmindeki gibi aşk yaşayabileceği belirtiliyor. Sosyal medyada hesapları bulunan insanların, (özellikle twitter, facebook) uyandıktan sonraki 5 dakika içersinde hesaplarını kontrol ettiklerini, yeni gelişmeler olup olmadığına baktığını görüyoruz. Biraz daha sosyal medya aşırısı insanlardansanız, muhtemelen siz de bu araştırmalardaki sonuçlarda bahsedilen kurbanlarındansınız.

Peki neden bu kadar bağlandık? Çünkü aslında biz sistematik olarak, teknolojiye yani parasını verip satın aldığımız aletlere köle olmaya zorlandık. Belki de böyle bir ihtiyaç duyduk farkında olmadan. Bugün makinalar ve bilgisayarlar, gündelik yaşamımızda ne kadar önemli rol oynuyor değil mi? Teknoloji o kadar ilerledi ki artık evinize gitmeden bir tuşla pencereler kapanıyor, ısıtma sistemi aktif ediliyor, perdeler dahi çekiliyor. Oturduğumuz yerden kendi dünyamızı rahatça yönetebiliyoruz yani. Günümüzde network ve alt sınıflarındaki işler, internet bankacılığı, internette alışveriş ve sohbetlerimiz, normal şartlar altında insanların karşılıklı temas halinde gerçekleştirdiği şeyler. Ama artık en normal aktivitelerimiz olan konuşma veya birlikte vakit geçirmeyi de telefonlara, whatsapplara, facebooklara, twitterlara yükledik. Artık sohbet dendiğinde akla ilk gelen facebook'un sohbet kısmı oluyor. İnceden inceye rahata alıştırıldık ve artık 'makina varken neden uğraşayım' algısı o kadar yerleşti ki, harici her düşünce bize çok saçma geliyor.

Aslında çoğunlukla haklıyız/haklılar. Bugün artık üniversitelerde uzaktan eğitim adı altında programlar açılıp, insanlara önlisans/lisans programlarında okuma şansı veriliyor(ne kadar sağlıklı olur orası tartışılır). Artık tüm devlet dairesi işleri, hastane sırası almak vs hepsi internet ve internetin gücüne bırakıldı. Aslında bu şekliyle bir nimet. Fakat başa dönersek, bağımlılık kısmına yani, artık çok fazla içindeyiz bunların. Öyle ki kendimizle ve yakınlarımızla vakit geçirmeyi unuttuk. Artık çocukların ellerinde iPad, ebeveynlerin elinde laptop, sosyal hayat tamamen sosyal ağlara teslim edilmiş bir şekilde.

Peki filmde anlatıldığı gibi insanlar günü geldiğinde kendi yaptıkları işletim sistemlerine bilgisayarlara aşık olacak mı? Aslında yazımın başında da savunduğum gibi, cevabım 'evet' olacak.

***spoiler***

Filmdeki ince kısımlardan biri de işletim sisteminin filmin sonuna doğru sahibine "aslında ben 641 kişiye daha aşığım" demesi ve sahibinin yıkılması idi. Yani ne bekliyorsun ki? O ne kadar iyi tasarlanırsa tasarlansın bir makina ama değil mi?

***spoiler***

Cem Yılmaz bir keresinde "bilgisayarlar dünyayı ele geçirecekmiş! Peh! Fişini benim taktığım şey beni nasıl ele geçirecekmiş?" diye olayı tiye almıştı. Onun gibi düşünen de milyonlarca belki de milyarlarca insan vardır belki, evet. Ama işin aslı hiç de öyle değil. Aslında yazımın tamamında böyle olmadığını bir nebze anlatmaya çalıştım.

Bizim tasarladığımız sitelere, düzene bağımlı olduk aslında. Bunu görmek isteseniz de istemeseniz de durum böyle. Filmde anlatılan ikili ilişkiler, aşk, hissetme vs bu mekanizmanın artık son basamağı. Yahu düşünsenize! Onlarca yıl milyarlarca insanın olduğu bir dünyada aşık olunacak birini bulamıyorsunuz. Fakat gidip işletim sisteminize aşık oluyorsunuz. Daha nasıl açıklanır bu durum bilmiyorum ama durum anlatmaya çalıştığımdan da daha vahim aslında. İnsan sosyal yaşamı imkansızlaştırılıyor. Bunu görmeniz ve önlemlerinizi almanız dileğiyle. Şairin de dediği gibi: İmkansız olmuşuz, hayattayken üstelik.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.