Bilim teknolojiyle deneşme

18.09.2015 13:50:20
A+ A-

Erkeklik hormonu testosteron kadınlarda da var, ama bu erkeklerin yüzde 5-7’si kadar oluyor. Saldırganlık düzeyi ile saldırgan davranışın ilintili olduğuna dair bir kanıt yok.

Romalı doğabilimci Büyük Plinius sırtlanın üreme organlarını balla yemenin cinsel gücü uyarıcı etkiler yapabileceğini söylemiş.

Testis yedim, güzel oluyor. Kimisi iğrenir yiyemez. Yemediyseniz en azından tatmanızı öneririm. İğrenilecek bir şey değil.

*

Doğan Kuban, halkın eğilimlerinin en son verisi 7 Haziran seçimidir, ülkenin yüzde 60’ı AKP egemenliği istemiyor, diyor.

Kuban’ın, 2000 yıl önce Dammapada’nın yaptığı alıntıyı çalayım:

“Akıllı insan dürüst, sorgulayan ve tedbirlidir.”

Bozkurt Güvenç, eğitim düzeyi yükseldikçe yönetim sorunları azalır, diyor.

*

Doğan Kuban, bir başka yazısında, Zamane Aydınları ve Halk, diye atmış başlığı. Zamane aydınları sözü hoşuma gitti. Türkiye aydınları 10 yıl sonra uyandı diye özetlenebilir yazısının girişi. Sonra ithal düşünceden söz ediyor, ne acı. Kendi uygarlığını oluşturamamak demek belki de bu. İthal düşünceyle toplumsal gereklilikler yerine getirilebilir mi? Başkasının bilmemnesiyle gerdeğe girmeye benzer bu!

*

Demans hastaları çoğalıyor. Dünya Alzheimer Raporu’na göre dünyada 46,8 milyon demans hastası var, 2050 yılında bu sayının 131,5 milyona çıkması bekleniyor. Ülkemizdeki tahmin ise 450.000 civarında.

*

Uykusuzluk; yaş, beslenme, stres ve sigara içiminden daha çok zararlı ya da etkili.

*

7000 yıllık bir insan kemiğinde lösemi bulunmuş.

*

Bir ayrıntıyı olduğu gibi alayım:

“Ülkemizin sahip olduğu doğal koşullar nedeniyle yüzde seksenden fazlasının ormanlarla kaplı olması gerekirken bu oran sadece yüzde 25’tir.”

Acı bir gerçeklik bu, inanılmaz.

*

Deprem Şurası kararlarında önerilen en önemli sorunlardan birisi 18 Nisan 1996’da yürürlüğe giren ve güncelliğini, işlevini yitiren Türkiye Deprem Bölgeleri haritasının yenilenmesidir. 2012 yılında yayımlanan Türkiye Diri Fay Haritasına göre 150 olarak bilinen diri fay sayısı 326 oldu. Acil durum gibi görünüyor değil mi? Ne kadar çok bilime gereksinme var ülkemizde.

*

Günümüzde yaşayan avcı-toplayıcı topluluklarda hiyerarşi yok, eşitlik var. Çocuklar birey, geçmiş gelecek kipleri yok, yiyecekler depolanmıyor hemen yeniyor, topluluğa bakıldığında öbür dünya görüşünün evrensel olmadığı görülüyor.

Yerleşik düzenin hiyerarşiyi ve tanrıları oluşturduğunu söyleyebiliriz belki.

On beş yıl sonra dünyada şu anda yaşayan avcı-toplayıcı topluluklar da yok olacak!

*

Akbabaların, savanların sağlık polisi olduğunu belirtiyorlar. Ciddi azalma var akbaba sayısında v e ölü bulunan akbabaların yüzde 60’ı zehir yüzünden ölmüş. Örneğin, saldırıya uğrayan sığır çobanları, sürülerini korumak için hayvanları zehirleyerek öldürüyor.

Yırtıcı hayvanları yok ederken akbabaları da hallediyoruz! İnsan hep kendisini düşünüyor.

*

Yeni bir insan türünden söz ediliyor son günlerde, Homo naledi. İki milyon yıl önce yaşadığı sanılıyor ve 2,1 milyon yıl önce yaşayan Homo habbilis’e benziyor. Bu atamızın beyni yalnızca portakal büyüklüğünde ve 1,50 metre uzunluğunda 45 kilo ağırlığında.

Belki de, gün gelecek insanın evrimini çözmek için fosil bulmak gerekmeyecek. Bedenimizde birçok ipucu olabilir sanırım!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.