Bir Anti-Komünist propaganda aracı olarak: Call Of Duty

17.11.2014 17:53:49
A+ A-

image

İnsanlık ve yeni nesil Kapitalizm ile boğuşuyor, propaganda aracı olarak televizyon,moda kullanılırken bir diğer araç gözlerden kaçıyor, hemen hemen herkesin oynadığı Call Of Dutyisimli video oyunu.

NOT: Yazımın orjinal yayınlanma adresi http://isyanmektebi.tumblr.com/post/102617916086/bir-anti-komunist-propaganda-arac-olarak-call-of-duty dir.Güncel yazılarım için takipte kalmanızı tavsiye ediyorum.

Makaleye başlamadan önce biraz ön bilgi vereyim, FPS türünde bir oyun, FPS (First Person Shooter) nedir? Türkçesiyle "Birinci Şahıs Nişancı" demek.Daha basit bir dille, oyun içerisinde elinizde çeşitli silahlar oluyor ve kamera açısı oyuncu karakterinin gözünden.
image

(Fotoğraf: Birinci Şahıs Nişancı oyunlarına bir örnek)

Oyunun bu kasım itibariyle çıkarılmış 8 farklı bölümü var.Her bir bölümde farklı "misyonlar" işleniyor, hepsinin konusunu tek tek ele almayacağım, bu sefer de oyunun propagandasını yaptığıma dair eleştiriler gelecek tahmin edebiliyorum.

"Komünizme Nereden Vursam?"

Oyunun üreticileri Pentagon ile anlaşan bir firma olunca, demek ki senaryoları yazan zihniyette böyle oluyor.İtiraf edeyim, sekiz bölümün sekizini de oynadım (Torrent sağolsun), Anti-Komünist olabilmek için ciddi çabalar sarfedilmiş.

Örnek vericek olursak; Soğuk Savaş dönemi misyonları.Oyunun bir bölümü tamamen soğuk savaş dönemi üzerine kurulu, ABD Özel Kuvvetleri olarak çeşitli görevleriniz var.Küba,Vietnam,Laos,Sovyetler gibi Komünist güçlerin yükselişte olduğu bölgelere gidiyor, Amerikan ve Emperyalist çıkarlar doğrultusunda görevler gerçekleştiriyorsunuz.

İşi öyle büyütmüş ki adamlar, bir misyonda Küba lideri Fidel Castro'ya suikast düzenlemek üzere ABD ajanı olarak Havanadasınız.Baskın gerçekleştiriyorsunuz, Sovyet lideri ve Fidel Castro'yu kaçırıyorsunuz.Güzel hikaye aslında, hikayeden de öteye gidemez açıkçası.Ancak rahatsızlık verici.

image

 

(Fotoğraf: Küba lideri Fidel Castro oyun içerisinde size silah doğrultmuş ve bir kadını rehin almış durumda)

"Komünistler Global Düşman"

Oyunun en son 2014 Kasım ayı içerisinde çıkan bölümünde de Anti-komünist propaganda son sürat devam ediyor.Yıkılan Sovyet Rusya "terörist" olarak yeniden toparlanmış, Dünyanın çeşitli bölgelerinde kendilerine ittifak kazanmış ve 5 kıtada nükleer "terörist" saldırılar düzenliyor.Bizim deli oğlan ABD'de durur mu, hemen NATO'yu toplayıp müdahale ediyor.Gerisi günümüzdeki gibi, ABD ve Emperyalist işgaller oyunda size "misyon" olarak sunuluyor.

                                                 *****

Oyunun Anti-Komünist propagandaları temel alması kendi içerisinde de Kapitalist bir dünya yaratmasına sebebiyet vermiş demek yanlış olmaz.
Çoklu Oyuncu moduna geçtiğinizde oyunu satın almış kişilerle çevrimiçi olarak oynayabiliyorsunuz,tabi "parayı veren düdüğü çalar".Çoklu oyuncu modunda bazı özelliklere sahip olmanız için satın almanız gerekiyor, silahlar, yeni oyun için haritalar..

NOT1: İlginçtir ki oyun içerisinde hiçbir "komünist,sovyet vs." sözü geçmiyor, ancak "düşman" olarak karşınızda duran askerlerin üniformalarında orak çekiç amblemleri, karşı tarafın kullandığı AK-47 silahı, üniformalardaki kızıl ağırlıklı renk tonu sanırım birşeyler çağrıştırmak için.

NOT2: "Anti Komünist Propaganda yapıyorlar derken sen onların propagandasını yapmışsın" eleştirisini söyleyecekler olabilir, ben sadece duyduğum rahatsızlığı dile getirmek, teşhir etmek istedim.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.