Bir de nükleer santral yapacaklar

09.08.2015 07:25:36
A+ A-

Bir ülkeye tutarsızlık egemense bilimsellik egemen değil demektir; bilimsellik egemen değilse tutarsızlık egemen demektir; ve tutarsızlık egemense herşeyde sorun var demektir yani bilim yalnızca diploma alıp iş girmeye, para kazanmaya yaramaz; bilimin felsefel, mantıksal bir anlamı da vardır.
 
Kuşkusuz ki imamhatiplerde ve ilahiyatlarda bilim, bilimcilik, bilimsellik öğretilmemektedir ve 'Ne ekersen onu biçersin' gereği; ekilen bilim, bilimcilik, bilimsellik olmadığı için de bol bol kaza olacaktır. İbadet evde kalırsa sorun olmaz ancak bilimdışı, bilimsellikdışı olduğu için, toplumsal, kamusal alana çıktığında sorun olur çünkü kırmızı ışıkta durmak yerine 'Allah beni korur' deyip yürünülür. Bir ülkedeki başarılara sahiplenene iktidarlar ülkedeki her sorundan da sorumludurlar.
 
Üstelik de İstanbul'da, Tuzla'da; üstelik de organize deri sanayi bölgesi denilen yerde bir deri şirkete ait fabrikada 20 tonluk bir nitrik asit deposunun delinmesi sonuçu(sonucu) havaya sarı renkli, sağlığa zararlı,  nitrik asit gazı buharı yayıldı ve 2 kilometrekarelik bir alan tehlike içine düşdü(düştü).
 
Anlaşılması gereken şudur: Maden ocağılarında gerekli bilimsel önlemler alınmıyor, göçükler oluyor, yüzlerce işçi ölüyor; sahte, sağlığa zararlı gıda ürünüleri(ürünleri) ile sağlık kara bir çukurda; her tüketim malına yönelik zehir korkusu var; ülkeyi sağlığa zararlı Çin malıları(malları) sarmış; tüm ülke 'Olay yeri' bantı ile çevrilmiş gibi bir olay yerine dönmüş; say say bitmez ve kalkmışlar bir de nükleer satraller yapıyorlar.
 
Yahu sen daha 20 tonluk nitrik asit tankına sahip çıkamıyorsun nükleer santrallere nasıl çıkacaksın?
 
Nükleer santralleri yapıp kapısılarına(kapılarına) da 'Allah korusun' mu yazacaksın; kendinin koruyamayacağı şeyi Allah'a mı korutacaksın ve sonra da bir kaza olduğunda yan mı çizeceksin, 'Biz gerekli duamızı yapdık, gerisi işin fıtratı' deyip?
 
Kazaistan olmuş bir ülkede nükleer santral yapmak yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmak gibi birşeydir; bilimsel ve felsefel açıdan.
 
Sonra 'İşin fıtratında var' demeyin çünkü cahilin işin fıtratı ile alimin işinin fıtratında farklı şeyler vardır.
 
İşte bir sorun olduğu şuradan da belli felsefel açıdan: Japonya'da nükleer santral kazası oldu ancak dün akşam televizyonda Japonya ile ilgili bir haberde bir Japon bayan 'Ülkemi seviyorum, burada yaşamayı seviyorum' diyordu, nükleer kazaya karşın ancak görüyoruz ülkemize kaçak gelen, kaçak gelmek isteyen Suriyeli, Afrikalı, Pakistanlı, Iraklı göçmenler bile ülkemize gelip Yunanistan'a, Avrupa'ya gitmek istiyorlar; yani düşünün ne kadar rağbetteyiz. Yani Suriyelinin, Afrikalının bile beğenmediği ülkeye bir de nükleer santral yapacaksın, havaatacaksın(hava atacaksın). Bence ilkokuldan itibaren ve imamhatiplerde ve ilahiyatlarda felsefe dersi zorunlu olmalı.
 
Ah, bir de Afrikalının, Suriyelinin bile beğenmediği ülkemizde Batılı turist çekmeye çalışanlara acırım.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 9.8.15/07.09