Bir kadın olarak gururdan ağladım.

13.08.2014 17:51:12
A+ A-

Bugün internette okuduğum bir haber gururdan gözlerimi yaşarttı. Hatta ufak ufak damlalar döküldü yanaklarıma.

 

Dikkat ederseniz internetten diyorum. Zira Cumhurbaşkanlığı seçiminin gerçekleştiği  pazar gününden bu yana Ada'mıza belli gazeteler dışında gazete gelmedi. İlk gün "seçim sonuçları gazete basımını geciktirdi" diye düşündük ama üç gündür her zaman okuduğumuz gazetelere hasretiz. Biz de internet ve televizyondan takip ediyoruz dünyayı. Zaten hava çok sıcak. Pek haber takip etmesek de olur.

 

Gelelim çok duygulandığım habere. Matematiğin Nobeli  olarak adlandırılan Field Madalyasını bu yıl bir kadın Matematikçi, İran doğumlu Meryem Mirzakhani almış. A.B.D California Stanford Üniversitesi'nde ders veren Meryem, Güney Kore'nin başkenti Seul kentinde Uluslararası Matematikçiler Kongresi'nde bu ödülü almış.

 

İlk olarak 1936 yılında verilen ve bu güne kadar  ödülü alan 50 bilim insanı arasında ilk kadın olan Meryem, aslında yazar olmak istediğini ama Matematiğin onu çok cezbettiğini adeta bulmaca çözer gibi hissettiğini söylemiş ödül töreninde.

 

Meryem çok genç 37 yaşında. Harward Üniversitesi'nde doktorasını tamamlamış. Kavisli yüzeylerde simetri alanındaki çalışması ile bu ödülü hak etmiş.

 

Bu haberin beni daha da çok etkileyen devamı ise şöyle. Çarşamba günü Seul'de Meryem Mirzakhani'ye bu ödülü Güney Kore'nin ilk kadın Cumhurbaşkanı Park Geun-hye vemiş.

 

Bu haberi okurken duygulanmakta, hatta gözyaşlarımı tutamamakta haksız değilim değil mi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.