Bir makine sadece bir makine değildir.

02.01.2015 18:09:40
A+ A-

Bir makine kullananlarca basit bir makine olarak görülebilir, ancak basitçe kullandığımız her makine ilk seferinde aslında birçok deneme ve uğraştan sonra yapılabilinmesi sebebiyle önemlidir. Duşunun ki tekerlek size basit geliyor, ancak o basit tekerler dahi insanların var oluşundan binilerce yıl sonra yapılabilinmiştir. Evet, birçok buluş yapılmayı hem de her gün yanı başımızda bizi bekliyor olabilir. Ancak gerçekte bulamıyoruz...

 


Gerçekten de insanlar hem kendini hayatlarını kolaylaştırmak için, hem de bizim hayatımızı kolaylaştıracak urun ve hizmetleri keşfetmek için gece gündüz çalışıyor. Bu çalışma ile insanoğlu kendi hayalini bizlerin hayatını kolaylaştırdığını düşünerek alabileceğimiz urun, makine ve bunların haricinde bir şeyleri keşfetmek içim merak ediyor, araştırma yapıyor, deneme yapıyor, uğraş veriyor. Öyle ki buluşu yapan, bu urunu biz insanların hizmetine sunarken, bizden de bir takım beklentileri oluyor ki, bu da doğal bir durum. Ancak bir ayrıntı var ki;  evimize çantamıza cüzdanımıza cebimize koyduğumuz her şey bu kadar masum değil.  Bilimin geldiği nokta aslında insanları şoke edecek boyutlarda. Uzay çalışmaları, uydular, kendi kendini tamir eden makineler, tamirci makineler, makine yapan makineler. Ancak bu kadar ileriye gitmeye gerek yok. Evinizde kullandığımız makineler. Öyle ki artık dünyada sır namına bir şey kalmamış durumda. Öyle ki  sır olacağını düşündüğünüz hiçbir şeyi neredeyse aklınıza bile getirmemeliyiz. Bilimler aslında ticari ve sır bilimler olarak iki kısma ayrılacak olursa ticari olan bilimler artık insanlar için kullanıma açılmış, insanlara mümkün olan en üst düzey bağımlılık ilkesi gereği bağımlı oluşturan bilimler. Buna hepimizin aktif olarak kullandığı interneti örnek olarak verebiliriz. İnternet biz kullanmadan yıllarca önce internet ilgili ülkelerde vardı ve özel amaçlarla kullanılmaktaydı. Başka bir örnek teksir makinelerinin yerini alan, yazıcı ve fotokopi makinesi. Bu makineler, kayıt özellikleri olan cihazlar. Bir veri aslında dijital veri olarak kaydedildikten sonra silinmesi kolay ama silinenin geri getirilmesi çok da zor değil.

Düşünün  sır olan bilgilerin yazıcılarda yazdırıldığını ve düşman grupların eline geçtiğini. Fotokopi, yazıcı makineleri servislerinin işlevlerini bir düşünün. Cep telefonlarından ise,  hiç konuşmaya gerek yok.
Bilim hep bize kar sağlayacak değil ya...

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.