Birbirlerinin tüylerini yiyen kuzular

07.06.2014 08:55:05
A+ A-

Yine insanal bir dengesizlikle karşı karşıyayız! İnsan her şeyi kendine göre belirleyince çevreye doğaya zarar vermesi kaçınılmaz oluyor. Sonuçlarını önceden göremiyoruz.

Bayramiç ilçesinin Pınarbaşı köyünde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle uğraşan İbrahim Çobanoğlu, 4 aylık kuzularından 5 tanesi ayrı ayrı günlerde telef olunca Veteriner çağırır. Veteriner Alper Parer telef olan kuzulardan birisinin karnını açınca hayvanın midesinde yün yumakları görür. Zaman zaman böyle olaylarla karşılaştığını, ancak böyle bir durumu ilk kez gördüğünü söyleyen Parer'i dinlersek olayı daha net anlayabiliriz:

"Hayvanın karnını yardığımızda 38 adet pinpon topu büyüklüğünde, 1 kilo 330 gram kıl yumağı şeklinde yün çıktı. Bu, hayvanların yeterli şekilde vitamin ve mineral alamamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle de kuzular birbirlerinin tüylerini yemeye başlıyor. Şu an kuzular 3-4 aylık oldukları halde yemle besleniyor. Üretici, koyunların sütünden faydalanmak için kuzularına beslenmesi için yem veriyor. Kuzular da bu yemlerde yeterli vitamin ve mineral bulamayınca bu yola başvuruyor. Çok fazla kıl yumağı da kuzuların ölümüne sebep olmuş."

Yetiştirici Çobanoğlu, daha çok süt almak için kuzularına yem veriyor, ama olayın nereye varacağını kestirebilmiş değil. Bilemeyince doğal olarak veterinerden yardım istiyor. Bilse ister mi?

Günümüzde bilmeden daha neler yapıyoruz kim bilir?

Peki, bilsek yapar mıydık diyecek olursanız, emin değilim diye yanıtlardım.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.