Blog Dünyası'ndaki Yeni İnsanlara İpuçları!

03.03.2014 21:48:50
A+ A-

Eski bir internet kullanıcısı olarak, bloglarla tanışıklığım uzun yıllara dayanıyor. Blogspot'un Türkiye'de aktif olarak kullanılmaya yeni başlandığı zamanlarda, bugün "kullanışlı" dediğimiz Blogger(Blogspot)'un dahi oldukça yetersiz kaldığı, Wordpress'in ise meşakatli olduğu yıllarda iyi bir blog takipçisi olmak ve ardından 2008'de blog dünyasına dahil olmak, bugün oldukça bilinçli bir blog kullanıcısı ve takipçisi olmama neden oldu. Uzun yıllar boyunca edindiğim birikimleri, bir şekilde blog dünyasına yeni katılmış insanlara aktarma fikri ise oldukça mantıklı geldiğinden böyle bir yazı yazmaya karar verdim.

 

BLOGUNUZUN AMACI OLMALI.

Blog dünyasına katılmadan önce, neden blog açacağınıza dair bir amacınız muhakkak olsun. Amacınız var ise, bu sizin blogunuzu aktif tutmanızda ve tam olarak blogunuza sınırlar çekmek için gerekli bir konu çünkü. Sınırı olmayan "Kişisel Blog"lar bile, bir amaç doğrultusundadır. Fakat "Eğitim, Teknoloji" gibi bir amacınız olacaksa, blogunuzun sınırlarını çekmeniz şart olacak.

 

BLOGUNUZ AKILDA KALICI OLMALI.

Blogunuzun amacını da belirledikten sonra, blogunuza bu amaca hizmet edecek koyabileceğiniz (tercihen) kısa ve öz bir isim koyun. Unutmayın ki, blog isminizin ve dolaylı yoldan URL'nizin akılda kalıcı olacak olması, okuyucularınızı tekrar tekrar blogunuza getirecek en önemli etkenlerden biri.

 

DİLİ DÜZGÜN KULLANIN.

Bana kalırsa en önemli olgu bu. Blogunuzun içerik dili ne olursa olsun (Türkçe, İngilizce vs.) o dile ait gramer kurallarına dikkat edin. Unutmayın ki, blogunuzda bir makale okurken okuyucunun dikkatini dağıtan ve anlamasını zorlaştıran en önemli şeylerden biri imlâ ve noktalama işaretleridir. Dili düzgün kullanarak, tipografik olarak başarılı olmanız blogunuzun okuyucularına sizi takip etmeleri için bir neden vermiş olursunuz.

 

BLOG HİZMETİNİ ALACAĞINIZ YERİ SEÇİN.

Dünya üzerinde, özellikle web 3.0 dönemine girdiğimiz "kolay internet" döneminde artık irili ufaklı hizmet veren birçok blog ve mikro-blog sitesi var. Bunlardan en büyüklerini sayacak olursak: Wordpress, Blogger, Tumblr, Edublogs vs. Kısa kısa inceleyecek olursak:

  • Wordpress Dünya'nın en önemli ve büyük açık kaynak (open-source) kodlama yöntemi blog sistemi. İster ücretsiz olarak wordpress.com üzerinden blogadiniz.wordpress.com şeklinde subdomain blog alabilirsiniz isterseniz de wordpress.org üzerinden script indirerek, kendi hosting hizmetinize kurabilirsiniz. Yorum sistemi en kolay blog hizmetidir.
  • Blogger Blogger ya da bildiğimiz Blogspot, Google'ın Blog sistemi. Oldukça kolay ve kullanışlı olmasına rağmen, Wordpress'in verdiği imkanları göz önünde bulundurunca, birazcık daha basit kalıyor diyebiliriz. Ancak arkasında Google'ın olması, her geçen gün geliştiğine emin olabiliyorsunuz. Blogunuzu blogadiniz.blogspot.com.tr şeklinde aldıktan sonra daha sonra eğer isterseniz kendi ücretli .com/net/org gibi özel alan adlarınızda da kullanabilirsiniz. Yorum sistemi Wordpress'e göre daha meşakatlidir.
  • Tumblr Kolay ulaşılabilirlik ve kolay içerik üretme yöntemi, kaynak gösterek bir başka blogtaki içeriği 'reblog' yoluyla repost yapabilme özelliği ile oldukça rağbet gören ve başarılı blog sistemlerinden biri. Blogunuzu blogadiniz.tumblr.com şeklinde aldıktan sonra isteğe bağlı olarak özel alan adınızı Tumblr'da da kullanabilirsiniz. Kendi yorum sisteminin var olmadığını da söylemeden geçemeyeceğim. "Like" ve "Reblog" sistemiyle çalışıyor fakat harici olarak Disqus üzerinden yorum sistemi ekleyebilyorsunuz.
  • Edublogs Son olarak incelemek istediğim bir sistem. Altyapısı Wordpress olan bu sistem daha çok isminden de anlaşılabileceği üzere Eğitim amaçlı blogların tercih ettiği bir network. Blogadiniz.edublogs.org şeklinde bir sub-domain veriyor ve tıpkı Wordpress.com üzerinden aldığınız bloglar gibi kısıtlı bir Wordpress hizmeti diyebiliriz. Ancak eğitim blogları için kesinlikle en başarılı network olduğundan, buraya eklemek istedim.

Blog sisteminizi de seçtikten sonra, blogunuzu iyi bir görünüme sokmak ilk işiniz olmalı. Zira "iyi bir görünüm ve tema" okuyucuyu blogunuzda daha uzun süre tutma ve kendini rahat hissetmesini sağlayacaktır. Gözü yormayan renkler seçmeniz, metinlerin arkaplan renginde kaybolmadığı, görsellerin üst üste gelmediği tipografisi başarılı bir tema seçmeniz blogunuzu iyi bir yere getirecek önemli etkenlerden bir başkası. Blogger hizmeti için btemplates.com adresinden temalara bakabilirsiniz. Wordpress kullanıcıları, Google'dan birçok ücretsiz ve ücretli temalara ulaşabilir.

İÇERİK ÜRETİRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

  1. İyi bir başlık seçin! Yazılarınızın (içeriğinizin) başlığı, içerikle muhakkak uyumlu ve adeta özet geçen bir şekilde olmalı. Unutmayın ki okuyucu ilk olarak başlığınızı okuyacak ve eğer etkilenirse içeriği okumaya devam edecektir.
  2. İçeriğinizde yukarılarda da belirttiğim gibi, dili düzgün kullanın. Dili düzgün kullanmanız ve cümlelerinizin akıcılığı okuyucunun dikkatini toplayıp yazıya konsantre olmasında önemli etkenlerden biri.
  3. Yazınızda yaptığınız alıntılarınızı muhakkak bildiriniz. Kaynak eğer internet üzerinde bir linkte barınıyorsa alıntınızdan hemen sonra kaynak linkini bir şekilde yazınıza adapte etmeniz, okuyucu tarafından güven kazanmanızda önemli bir etken. Alıntı yaptığınız içeriğin bir kısmı eğer bir kitap, dergi gibi basılı bir döküman vs. ise yazının sonunda belirtmeniz de yazınızın başarılı olmasında önemli etken olacaktır.
  4. İçerik yazınıza en uygun görseli seçin. Görsellik bir blogtaki en önemli şeydir. İçerik için de kullanacağınız içerik tıpkı içeriğinizin başlığı gibi okuyucunun ilgisi çekmesi için önemlidir. İçeriğinizle ilgili fotoğrafı ya da görseli kendiniz üretmeniz, tıpkı yazıyı kendiniz üretmeniz gibi önemli bir emek konusudur. Tercihiniz bu yönde olsun, fakat olamıyorsa en uygun görseli kaynak belirterek kullanın.
  5. İçeriğinizi iyi bir şekilde sonuçlandırmanız, okuyucu gözünde artık net bir sonuç ve yargı yaratacak ve eğer kafasında bir soru kaldıysa bunu yorum olarak belirtecektir. İçeriğinize yapılan yorumları dikkate alın. Fikirlere açık olmanız, okuyucuda iyi bir iz bırakmanıza neden olur.çeriğinize yapılan yorumları dikkate alın. Fikirlere açık olmanız, okuyucuda iyi bir iz bırakmanıza neden olur.

 

Blogunuzdaki içerikleri, uygun kategorilere bölün. Uygun kategorilerde blog yazmanız, blogunuzun oldukça nizami bir şekilde görünmesinde etkilidir. Wordpress ve Edublogs'a kategori sistemi varken, Blogger'da henüz kategori sistemi yok. Bu yüzden Blogger üzerindeki blogunuzda etiket sistemini kullanabilirsiniz.

Son olarak eklemek istediğim şeyler ise, blogunuzda içerik üreten hakkında bir sayfa olması, okuyucunun sizi tanımasını sağlar. Bu sayfada ayrıca blogunuzun amacından ve kendinizden bahsedebilirsiniz. Sosyal medyadan size ulaşmalarını sağlamak için çeşitli linklerinizi de bu sayfada ve blogunuzun "Sidebar" kısmı olan yan ve alt kısımlarında da paylaşabilirsiniz. Ortak amaçlı blogların toplandığı Blog Network'lerine kayıt olun, yazılarınızı internet ve sosyal medya üzerinde sık sık fakat spam ve reklam olayına düşmeden, belirli zaman aralıklarında paylaşın. Mümkünse Twitter Card talebinde bulunun. 

Unutmayın, iyi içerik blogunuza başarı getirecektir.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.