Bozuk klavyelerden yararlanmak

26.09.2015 10:12:57
A+ A-

Kiminin parası çoktur, kiminin akılı(aklı); hem parası hem akılı çok olanlara da mucit denilir çünkü çok paranın ve çok akılın gideceği en doğru yer mucitlikten başka şey değildir; parası az, akılı çok olanların gideceği en doğru yer de felsefe, edebiyat, sanat gibi yerlerdir bence.

Çoktan herkes yararlanır, önemli olan azdan yararlanmaktır; daha da önemli olan da atıklardan yararlanmaktır.

Pısikopat(Psikopat), sosyopat kişilik türünün en sevdiği şeylerden biri de eskimiş, solmuş, kırılmış, bozulmuş, modası geçmiş, yenisi çıkmış gibi türlü bahanelerle eşyalarını çöpe atmak, kırmak, yakmak gibi zevklerle tanıştırmasıdır.

Alim ya da mucit olacak çocuk, genç ya da alim, mucit kişi eskileri, kırıkları, bozukları, modası geçmişleri atmamak, saklamak zorundadır. Önemsiz görünen bir vida bile on yıl sonra işe yarayacak ancak bulunmaz birşey olabilir. Yani bu durumdan da çocukların, gençlerin alim, mucit gibi şeyler olup olmayacakları anlaşılabilir kolayca. Ayrıca alimliğin ve mucitliğin bir ilkesi, kuralı, özelliği de bozuk, çürük, kırık gibi şeyler denilemn şeyleri ya onarmak ya da başka şeylerde kullanmaktır da.

Kılavyeler Çin malı oldukları için genelde, genelde tuşları kısa zaman içinde silinmektedir ki satıcıya 'Bu kılavyenin tuşları siinmez değil mi?' diye sorduğunuzda alacağınız yanıt genellikle güzel bir yalan olacaktır, eğer alacağınız kılavye 30 Tl üstü değilse.

Ben satıcıların 'silinmez' sözlerine aldanıp bir yılda üç kılavye değiştirmiş, üstelik de sonuncusunu bu işler ile iş yapan ünlü bir mağazadan almış biri olarak haksızlığın, kötülüğün, yalanın, sorunun olduğu yerde doğru da olmalı deyip kullanılmayacak olsa da üretilmiş bir çözüm olarak bir kıyıda dursun diye bir çözüm ürettim. Tuşları silinmemiş ancak bozuk kılavyelerin tuşlarını çıkarıp kullanmakta olduğum sağlam ancak tuşları silinmiş kılavyeye, gerekli düzeltmeleri yaıpı yapıştırıyorum.

Silinen kılavyeler için bir de şu çözümlerim var: İsim yazılan pılastik(plastik) haflerden alıp silinmiş tuşlara yapıştırmak. Bir de beyaz oje ve harf yazulan cetveller kullanıp silimmiş harfleri yeniden yazmak.

Hep derim; icatın(icadın) iyisi, kötüsü olmaz; kötü bir icat bile, zararlı bir icat bile daha iyi icatların yapılmasına olanak hazırlar ve insanlarda, toplumlarda icat, mucitlik ruhunun gelişmesine, ilerlemesine yol açar. Kötü icatlar yapmak hiç icat yapmamaktan yeğdir.

 

Necdet Gürçiftçi

Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi

İnternette yayınlandığı zaman: 26.9.15/10.00