Bu NET beni unutur mu?

12.06.2014 12:45:50
A+ A-

Son zamanlarda adını sıkça duyar hale geldiğimiz bilişim hukuku ile gündeme gelen konulardan biri de "unutulma hakkı" (right to be forgotten).

En basit anlatımıyla bu hak, internette gezdiğiniz youtube, facebook, twitter vb.gibi sitelerde bıraktığımız kişisel verilerin istediğimiz zaman silinebilmesini içeriyor. Facebook'un uygulamaları ise şimdilik bu hakla çelişir vaziyette görünüyor.

"Unutulma hakkı" AB hukukuna yeni bir tabir olarak Ocak 2012'de girdi. Avrupa Komisyonu, AB'de internet kullanıcılarının özel hayatıyla ilgili bilgileri korumak amacıyla bir dizi köklü reform talebini onayladı.  Komisyon, internet kullanıcılarının kendi koydukları bilgilerin daimi olarak silinmesini talep etme hakkı olduğunu savunuyor. Buna göre; kullanıcılar Facebook gibi sitelere koydukları şahsi bilgileri sildiklerinde bunun gerçekten silindiğinden emin olmaları gerekiyor.

13 Mayıs 2014 tarihinde "unutulma hakkı" kararı Avrupa Adalet Divanı'ndan geçti ve ABD'li arama motoru Google kararı Mayıs'ın son günlerinde uygulamaya başladı. AB vatandaşları artık bir form doldurarak internet üzerinden istemedikleri kişisel bilgi ve fotoğraflarının kaldırılmasını talep edebiliyor. Karar çıktıktan sonra birkaç gün içinde Google'a binden fazla başvuru yapıldı. Avrupa Veri Koruma Yasası gereğince arama sonuçlarından link kaldırma talebiyle işleyen başvuru formunda öncelikle ülke seçimi yapılıyor. Listedeki ülkeler AB üyelerini kapsadığı için henüz Türkiye listede yer almıyor. AB'nin bu kararı doğrultusunda kullanıcılar -şimdilik sadece AB vatandaşları- arama sonuçlarına müdahale hakkına kavuşmuş oluyorlar.

Avukat Peter Fleischer blogunda "the right to be forgotten"na "or how to edit your history" ifadesini ekliyor, yani "unutulma hakkı ya da geçmişinizi nasıl düzenlersiniz" diyerek tartışmaya yeni bir boyut kazandırıyor. Fleischer'a göre "right to be forgotten" oldukça başarılı bir politik slogan. Fakat tüm başarılı sloganlar gibi taşıdığı anlam da okuyanın isteğine bağlı olarak değişebilir. Peter Fleischer büyük resme bakmamız gerektiğini söyleyerek, toplumsal tartışmalarla meselenin daha derinine inilmesini öneriyor. Fleischer'ın bir diğer vurguladığı nokta ise şu; kullanıcıların kendileriyle ilgili bizzat kendileri tarafından dolaşıma sokulan çevrim içi bilgileri sildirme hakları olmalıyken, diğerlerinin bilgi paylaşımlarını otomatik olarak sildirememeleri. İfade özgürlüğü açısından bu "otomatik müdahale" hakkının olmaması son derece önemli.

Diğer yandan Wikipedia'nın kurucu Jimmy Wales şimdilik sadece Google'ın uygulamaya koyduğu bu hakkın çok da geçerli olmadığını, zira dünyada çok sayıda arama motoru olduğunu ve herbirinde aynı uygulama kabul edilmediği takdirde işe yaramayacağını iddia ediyor.

Pınar Çalışkan, Dijital Düşün DerneğiYORUMLAR

Nafile çabalar -

Ulaşmak isteyen yine ulaşır. İnternetten bir şeyi tamamen silmek imkansız. Siz yine en iyisi internete yazdığınız şeylere dikkat edin.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.