Buhar Makinasinden 3 boyutlu yazıcıya

12.06.2015 19:11:18
A+ A-

2015/6/12/Adolf_Friedrich_Erdmann_von_Menzel-%20Sanayi%20devrimi.jpg" />
 
1763 yılında James Watt'ın ilk buhar makinasını tasarlamasının ardından gelişen Sanayi Devrimi, tüm üretim ve tüketim ilişkilerini toptan değiştiren bir dönemin başlangıcı olarak sayılabilir.
 
İlerleyen yıllarda çeşitli makinalar, çalışma alanlarına göre keşfedilmiş, dünyada hızlı bir sanayileşme ile beraber kapitalizmin yükselişi gözlenmişti.  
 
Bu durum köylü yığınların hızla kentlileşmesine yol açtığı gibi, işçi sınıfının doğuşuna sebep olmuştu.
 
 
1960'lar sonrasında gelişen bilgisayar teknolojileriyle birlikte, makinelerin çalıştırılmasında otomasyon sistemleri uygulanmaya başlanmış, işçi sayısında azalma yaşanırken teknisyen, mühendis ve operatör sayılarında artış gözlemlenmeye başlanmışdı.
 
Bilgisayarın ardılı teknolojik gelişmeler ve makinelerin sayısındaki artışla beraber insanlar için hayat kolay, üretim hızlı olurken, şirketler ise yeni pazar arayışlarına yönelmişti.
 
1980'lerde geliştirlen bir makine belkide sistemin temel taşlarını yerinden oynatacak bir gelişimin kapılarını aralıyordu.
 
İlk üç boyutlu yazıcı 1984 yılında Chuck Hull of 3D Systems firması tarafından üretilmiş, bu yazıcılar üzerindeki çalışmalarda 2006 yılına kadar kayda değer bir ilerleme gözlemlenmemişti.
 
Ancak 2006 yılında başlayan Reprep projesi ile ev tipi prototipler geliştirilmiştir. Günümüzde PLA ve ABS isimli plastik hammaddeler kullanan 3d yazıcılar 1000 ?'dan başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün bir hal almıştır.
 
3d yazıcılar konusunda ev tipi üretimin yanında, sanayide makina parçalarının üretiminde kullanımı konusunda çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir. 2015 Uluslararası Havacılık Fuarı Avalon Airshow fuarında sergilenen jet motoru 3d yazıcı yardımıyla üretilen ilk motor olma özelliğini göstermektedir.
 
Emsallerine göre daha az yakıt tükettiği ve daha hafif olduğu söylenen bu motor, şüphesiz ki  daha az iş gücü ile çok daha hızlı üretilmiştir.
 
Tasarım ekibinin başında  yer alan hafif metaller uzmanı Profesör Xinhua Wu,  AA'ya yaptığı açıklamalarda aşağıdaki önemli konuya değinmiştir.  
 
"Geleneksel olarak bir motoru tasarlamak, son halini geliştirmek ve onu test etmek 10 ve 15 sene sürerdi. Bunu 3D baskı kullanarak birkaç sene içerisinde yapabiliriz.
 
Yani süreç belki 10 kat daha hızlı olacak. Kapasitesi konusunda da biz aynı klasik üretilenlerin kapasitesini başarmaya çalışıyoruz" .
 
Peki şimdi ne olacak
 
Geleneksel  yöntemlerle 15 sene sürebilecek bir tasarım işini 1.5 yıl gibi bir sürede tamamlamak toplumun üretim ve tüketim ilişkileri arasında nasıl bir değişim  göstereceğini bize 10 yıllar sonra söyleyecek.
 
Şimdiden bir öngörü yapmak gerekirse; sanayide yeni bir devrimin eşiğinde olduğumuzdur. Beden emeğini kullanarak çalışan sanayi işçileri çalışma alanlarını değiştirecek, yerlerini 3d yazıcıları kullanan teknisyenlerle mühendisler alacak gibi görünmektedir.
 
Yazı daha önce şu technicos.org sitesinde yayınlanmıştır.


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.