Bulaşık makinası aldatmacası savım

24.06.2015 20:01:51
A+ A-

Bulaşık makinasının varlığı, bunu üretenler ve satanlar açısından aldatmaca; alanlar açısından ise tembellik ve mantıksızlık üzerine kuruludur. 
 
Bulaşık makinası kullanım kitapçıklarında ilk koşul ‘Bulaşıklarınızı temizleyip makinaya koyunuz’dur. Yahu bulaşıkları temizledikten sonra makinaya koymanın ne anlamı var? Porselen tabakları yıkamaktan kolay ne var? Suyun altına tutsan kendi kendine yıkanır onlar. Bardak da aynı. Bulaşıkları çeşme suyuna tutup temizleyen insan, eline, bulaşık deterjanı konulmuş bir bulaşık süngeri alıp iki saniyede yıkayıverir, iki saniye de durulayıverir; bir porselen tabağı yıkamak yapar yalnızca dört saniye. Haydi beş saniye olsun. Bayanlar bulaşık makinesine koyacakları porselen tabakları önce çeşmede bir güzel yıkarlar, öyle ki bu işi deterjanla yapanlar da var. Tencereleri ve tavaları ise genelde elde yıkarlar. Çünkü neymiş; bulaşık makinası tencereleri ve tavaları iyi yıkamazmış ya da bunlar bulaşık makinası içindeki tel rafları yamulturlarmış. 
 
Öte yandan gelelim bulaşık makinası az su kullanır boş inancına, ön yargısına, varsayımına. Bulaşık makinası; bulaşık yıkamaya başlarken çeşmeyi sonuna kadar açıp, ancak tüm bulaşıklar yıkanıp bitince kapatanlara göre gerçekten suyu az harcar ama çeşmeyi, tabağı yıkarken orantılı açıp, yıkayınca kapatanlar ve yeni tabağı yıkamak için yeniden açanlara göre oldukça çok su kullanır. 
 
Gelelim bulaşık makinası az elektirik(elektrik, electric) kullanır, savına. Bu da yanlış. Elde bulaşık yıkamak için bir çaydanlık suyu, tüplü ocakta ısıtmak yeter. Bu da çok tüp kullanmaz. Oysa bulaşık makinasındaki suyu 40-80 derece arası ısıtmak ve bu ısıda uzun süre tutmak için çok elektirik kullanmak gerekir. Yahu kışın sobanın yanı bile en çok otuz derece olur. 
 
Gelelim bulaşık makinası yüksek sıcaklıkta bulaşık yıkayarak mikropları öldürür savına. Elde bulaşık yıkarken, yıkama suyuna bir damla çamaşır suyu damlatmak da bu işi neredeyse beleşe yapar. 
 
Gelelim bulaşık makinasının, bulaşıkları parlatma konusuna. Bulaşık makinalarına konulan parlatıcı gerçekte limon tuzudur. Limon suyu yağları, kirleri söker ve saçları parlatır; bunu bilmeyen yoktur. Elde bulaşık yıkarken, yıkama suyunda eritirsin bir kaç tane limon tuzu, bulaşıkları parlatır. 
 
Ayrıca elde bulaşık yıkamada, kaplarda deterjan artığı kalmaz; yıkama suyuna bir de limon tuzu konulmuşsa. 
 
Hem bulaşıkları, bulaşık makinasına koydurmadan önce iyice bir temizleteceksin, yıkatacaksın hem de bulaşık makinasında bulaşık yıkatmış olacaksın. Tencereler, tavalar zaten elde yıkanıyor; oh ne güzel. 
 
Bulaşık makinası gerçek ki ancak tembeller, gösteriş yapmak isteyenler ve bulaşık makinası konusundaki yalanlara kananlar içindir. 
 
Bulaşık makinası gerçekte bulaşıkları değil düşleri(hayalleri) yıkıyor. 
 
Hem bulaşık makinasına kapları önce çeşmede yıkayıp koyacaksın hem de tencereleri, tavaları elde yıkayacaksın; oh ne güzel. 
 
Sinema için, hayal ticareti derler. Bulaşık makinası da hayal, tembellik, gösteriş ve yalan ticaretinden başka şey değil. 
 
Bulaşık makinası parlatıcısından, elektiriğine kadar kesinlikle, elde yıkamaya göre daha az para kullandırtmaz. Bulaşık makinası; bilinçli elde yıkamaya göre daha çok su, daha çok elektirik, daha çok para kullanır. Bir de bulaşık makinasına verilen para var. 
 
Ticaret şeytanın ülkesidir. Ticareti sevenden, kuduz kuçukuçu görmüş gibi kaçmak 
gerekir. 
 
Necdet Gürçiftçi 
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi 
2010 ocak ayında internette yayınlandı.