Bunu biliyor musun?

06.10.2014 13:05:37
A+ A-

Evren 14 milyar yıl yaşında

Dünya ise 4,5 milyar yıl

Dünyamızda yaşam ise 3000 milyon yıl önce olduğu tahmin edilmekte.

İlk insan'a ise, -yani Homo sapiens- günümüzden 160 000 yıl önce Afrika'da rastlanmıştır.

İlk tek tanrılı dinler ise günümüzden 4000 yıl öncesine dayanır.

 

Evrenin tarihini bir yıla sığacak bir şekilde, bir takvim hazırlarsak eğer, 1 Ocak bing bang var oluş, 31 Aralık yani yılın son gününe insanlık tarihi başlangıç denk gelir

 

Biz insanlar dünyanın bizim için yaratıldığı kanısında isek neden sadece son 160 000 yıldır varız

 

Tüm dinler ve bazı muhafazakar yorumlar var oluşu tek bir olguya sığdırmakta.

 

Yani tanrı kavramı etrafı içinde bütünleştirmekte, oysaki denizdeki kum tanesi kadar milyonlarca soruya tek bir cevap ile karşılık vermek benim kişisel kanaatım terazinin biraz dengesiz işlediğinin göstergesinden başka bir şey olamaz.

 

Biz insanlar son 200 yılda mevcut sistemi  sorgulayarak çok yol aldık geçmişe dönüp baktığımızda günümüzde aldığımız yolun ne kadar hayal edilemez olduğunu görebilirsiniz.

 

Gelecek dinin tartışılamaz dediği bilimin ise, her bilginin sorgulanmaya ve doğruluğunun teyit edilmeye ihtiyacı var, dediği bir dünyaya doğru ilerleyecek ve bu savaşı kesinlikle bilim kazanacak.

 

Çünkü beynimiz bize dayatılan orta çağ bilgilerini kabul edemeyecek kadar parlak bir geleceğe sahip, bunun göstergesi biz insanların geçmişten günümüze yaptığı bilimsel atılımlar.

 

Şu an insanoğlu beyninin %10'nu kullanıyor ama dünyadaki en zeki canlılar biz değiliz, yunus balıkları, onlar beyinlerinin %20'sini kullanıyorlar ve bu yetenekleri sayesinde uzaktaki nesnelerin boyutsal özelliklerini gönderdiği ses dalgaları ile anlayabiliyorlar.

 

Belki bizim beynimiz de geçmişten bu güne sürdürdüğü gelişimi gelecekte bir üst seviyeye taşıyabilir, tabi ilk insandan günümüze nasıl yol aldığımızı düşünürsek, bu hiç de hayal değil.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.