Büyük Patlama'nın ilk saniyeleri ve kütle çekim oluşumu

12.05.2014 22:17:41
A+ A-

Yaklaşık 13,8 milyar yıl önce Büyük Patlama gerçekleşti ve evren milyarlarca yıl içerisinde çok büyük hızlarla genişledi ve bugün de genişlemeye devam etmekte. Bugün var olan tüm uzayı ve maddeyi püskürten bir patlamaydı bu. Bu yazımızda Büyük Patlamadan milyarlarca yıl sonra oluşan dört temel kuvvetten birisi olan kütle çekim kanunun oluşuna kadar geçen zamanda neler olmuş ele alacağız.

Patlamadan hemen sonra henüz saniyenin milyonda biri kadar zaman bile geçmemişken, evrenin sıcaklığı Güneş'in sıcaklığının trilyon kere trilyon katı daha fazlaydı. Bir saniyenin yüz binde biri kadar zaman geçtiğinde kuarkların üçlü gruplar halinde bir araya gelmesiyle protonlar ve nötronlar oluşmaya başladı. Saniyenin yüzde biri kadar zaman geçtiğinde periyodik tabloda ki en hafif elementler oluşmaya başladı. Sonraki üç dakika boyunca evren o kadar soğudu ki sıcaklık 1 milyar dereceye kadar geriledi. Hidrojen ve helyumun yanı sıra döteryum ve lityum oluşmaya başladı. Zaman geçip evren soğudukça homojen olarak dağılmış olan madde gruplar halinde toplanmaya başladı.

 

  ( RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ KIRMIZI NOKTA EVRENİMİZDEKİ İLK GALAKSİLERDEN YAŞI 13,4 MİLYAR )

Sonraki birkaç yüz bin yıl boyuna evren genişlemeye devam etti ve belirgin bir şey olmadı.  Sıcaklık birkaç bin dereceye kadar gerilediğinde çılgınca hareket eden elektronlar yavaşladı. Böylece hidrojen ve helyum atomları ilk elektronları yakalamadı ve yörüngesinde tutmaya başladı bu sayede nötral atomlar oluşmaya başladı. Bu çok önemli birandı çünkü Büyük Patlamadan sonra oluşan fotonlar artık engelsiz bir şekilde ilerliyordu. Bu sayede evrenin genişlemesi görülebilir bir hale geldi. Yaklaşık yarım milyar yıl sonra ilk galaksiler ve ilk gezegenler oluşmaya başladı. Bunlar kütle çekiminin bir araya getirdiği ilk kütle yığınlarıydı.

İşte kütle çekimin oluştuğu ilk an evrenin, atomların çekirdeklerinde ki proton ve nötronları bir araya getirecek kadar soğuyup, ilk elementleri oluşturduğu an başladı. Bunun sayesinde bugün milyarlarca galaksi ve içerisindeki milyarlarca yıldızı, yörüngelerinde ki gezegenleri bir arada tutmayı başardı.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.