Buzdolabı patlamasına dikkat

13.04.2015 14:15:23
A+ A-

Buzdolabı patlar mı? Meğer buzdolabı da patlıyormuş. Evet ilk buzdolabı patlaması haberini televizyondan duyduğumda, ekonomi üzerine bir de onca elektıronik(elektronik) ve elektırik(elektrik) eğitimi almışlığıma karşın ben de çok şaşırmışdım(şaşırmıştım). Evet, ne yazık ki buzdolabı da patlıyormuş. Buzdolabının patladığını medyadan öğrenmeyenimiz kalmamıştır sanırım. 
 
Buzdolabı patlamasında 'Gaz patlamıştır', 'Şu patlamıştır', 'Bu patlamıştır' sanıları dışında bilimsel pek bir bilgiye sahip değildir toplum, bu işin teknolojisini, gerçeğini bilenler dışında. İnternetde; buzdolabı patlamaları haberleri konusunu araştırdığımda ben de bilimsel olarak doyurucu bir bilgiye ulaşamadım. Ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Gerçekte ise buzdolabının neden patladığı konusunda, bu konuyu internetde araştırmadan önce, bir komşunun buzdolabı sayesinde yeterli bilgi edinmişdim(edinmiştim) ve belki onun buzdolabının patlamasını da önlemişdim(önlemiştim). 
 
Gerçekte; buzdolabı patlaması 'Ben geliyorum' diyormuş da anlayan, dikkat eden yokmuş bence. O komşunun ana elektırik(elektrik) sigortası özellikle yağmurlu, şimşekli havalarda atıyormuş ve bunu da sigortanın bir özelliği olarak görüyormuş ve 'Bizim sigorta şimşekli havalarda kendiliğinden atıyor' diye övünüyormuş da. Yahu, benim bildiğim, sigorta şimşekli, gökgürültülü havalarda niye atsın! Yani bir günde 10 kez şimşek çaksa, gökgürültüsü olsa, sigorta on kez atacak mı! Olayı fark etmem de bir rastlantı sonucu oldu; bu komşular evdeki tüm cihazların fişlerini pirizden çekip, yalnızca buzdolabının fişini pirizde bırakıp bir bir tatile gitmişler. Geldiklerinde bir de ne görsünler; evin sigortası atmış; buzdolabının içindeki tüm yiyecekler küflenmiş, çürümüş, bazıları da kurtlanmış. 
 
Konuyu öğrendiğimde düşündüm ki evdeki her fiş pirizden çekiliyse, yalnızca buzdolabının fişi pirize takılı ise yalnızca buzdolabı elektirik çekiyor demektir. Buzdolabında bir kısadevre olsaydı sigortanın sürekli atması gerekirdi ancak sigorta pek ender atıyordu. Peki neden yalnızca buzdolabına yani mutfağa giden sigorta atmıyordu da ana sigorta atıyordu? Demek ki mutfağa giden sigortanın değeri biraz ya da çok fazla idi. Gitdim, buzdolabılarına(buzdolablarına) bakdım(baktım); buzdolabının sağı, solu, arkası, üstü, altı, heryanı kapalıydı; hani bayanlar buzdolabılarını oraya buraya sokmayı, ayakaltından çekmeyi pek severler ya; hani beyaz eşyalar için artık yeni mutfaklarda, banko denilen yerlerin altlarına sokulacakları yerler yapılıyor ya; o evde de buzdolabının sokulması için özel bir bölüm yapılmışdı(yapılmıştı), kasa gibi, kutu gibi ve buzdolabı onun içindeydi. Sonra buzdolabının meyve-sebze konulan bölümlerini çıkarıp arkalarına bakdım(baktım), birşey yokdu(yoktu); sonra enalt rafın içindekileri boşaltıp, arkalarına bakdım; yazıma fotoğrafını koyduğum kahverengilik vardı. Gerçekte sorun çok basitti; evin sigortasını attıran iki neden vardı; mutfağa giden sigortanın değerinin olması gerekenden fazla olması ve buzdolabının her yanı kapalı o özel bölmeye tıkılıp hiçbir yerinden hava alamaması ve motorunu soğutamaması idi. Buzdolabını, sokulduğu 'özel kasa'sından çıkardım, motoruna dokundum, ateş gibiydi. Hemen buzdolabını 'özel kutu'sundan, 'kasa'sından çıkardım ve motorunun rahatça hava alabileceği, çevresi açık bir yere koydum ve sonra da mutfağa giden sigortayı uygun bir sigortayla değiştirdim. Şimdi ne kadar şimşek çakarsa çaksın, gök ne kadar gürlerse gürlesin, sigortaları atmıyor. 
 
Buzdolabı olsun, çamaşır makinası olsun; motorlu eşyaların motorları hava ile soğumak zorundadır. Bunun için de yanları, üstleri, atları, hava girebilecek biçimde bolca açık olmalıdır. Motoru hava alamayıp soğumayan motorlu eşyalar daha çok elektirik yakılmasına da neden olurlar, motorları olağana göre daha ses çıkarırlar ve daha çok arıza yaparlar. Bence; beyaz eşyalar için kapalı bölmeler yapılması, motorlu beyaz eşyaların her yanları kapalı yerlere konulmaları yasaklanmalı. Aşırı ısınan motor, buzdolabının soğutucu gazını da çok ısıtır ve o gaz bir an olur patlar. Yani konu yalnızca motorun değil soğutucu gazın da soğuk kalmasıdır. 
 
Yani bence; patlayacak buzdolabı 'Ben patlayacağım' diye uyarılar gönderir, onları önemsemek gerekiyor. 
 
Necdet Gürçiftçi 
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi 
İnternetde yayınlandığı zaman: 1.10.14/07.42