Buzdolabının kapak rafı kırılmışsa çözümüm

26.05.2015 20:14:40
A+ A-

Buzdolabının kapağındaki rafları kırmak her ne kadar olanaksız gibi görünse de bunu başarmak yine de olası. Buzdolabını temizlerken kapak rafları çıkarıldığında güvenli bir yere konulmazlarsa üzerilerine(üzerlerine) basılabilir ve biri ya da birkaçı kırılabilir, kullanılamaz olabilir. 
 
böyle birileri ile tanışdım(tanıştım); buzdolabılarının kapağında bir raf yokdu(yoktu); temizlik sırasında üzerine basılıp kırılmış. Özellikle yaz mevsiminde de oldukça zorunlu olan bir raf; su ve meşrubat şişelerinin konulduğu raf yani bu durumda su ve meşrubat şişelerini buzdolabının zaten yetersiz olan içine uzatmak, koymak gerekiyor. Aramışlar taramışlar, heryere sormuşlar ancak ne hurdacılarda ne servislerde buzdolabına bir raf bulamamışlar. 
 
Şöyle bir çözüm buldum: Evlerin çatılarına konan, çatıdan gelen yağmur sularını toplayıp aşağı giden borulara veren, kemik rengi, yarı kapalı yağmur oluklarının uygun olanından, buzdolabının raf yerine uygun uzunlukta bir parça ve bunun sağına ve soluna takılacak iki oluk kapağı sağladım. Sonra da bu oluğun altına konulacak bir destek yapdım(yaptım) uygun ve düzgün tahtalardan; sonra da onları ters U olacak biçimde çivilerle çakdım(çaktım) ve onları beyaz yağlıboya ile güzelce boyadım. Dikkat edin fotoğrafa; bu tahta desteğin iki ayağı, buzdolabının altındaki rafın tabanına denk geliyor yani oradan destek alıyorlar. 
 
Önce tahta ayağı sağ yanlarından buzdolabı kapağının denk gelen yerlerine de aynı silikonla güzelce yapıştırdım ve kurumasını bekledim silikonun. Sonra oluk kapaklarını oluğun yanlarına yine aynı silikonla güzelce yapıştırdım. Sonra da bu oluğu açık yanı yukarı gelecek yani içine şişeler konulabilecek biçimde, tahta ayağın üzerine ve oluğun kapaklarının buzdolabı kapağına değen yerlerine ve oluğun buzdolabı kapağının arkasına gelen yerlerine bolca aynı silikondan sürüp yapıştırdım ve düşmemesi için de koli bantı ile iyice bantladım, silikonlar kuruyuncaya kadar. Silikonlar iyice kuruyunca koli bantılarını(bantlarını) sökdüm(söktüm) ve oluk hem buzdolabı kapağının yanlarına hem de arkasına iyice yapışmış oldu. Böylece bu rafa koca su ve meşrubat şişeleri bile konulabildi. Burada çok dikkat edilmesi gereken iki konu şudur: Oluğun genişliği büyük boy meşrubat şişeleri girecek kadar geniş olmalıdır yoksa şişeler girmez ve oluğun altına yan konulacak tahta, oluktan geniş olmamalı yoksa güzel görünmez. 
 
Necdet Gürçiftçi 
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi 
İnternetde yayınlandığı zaman: 16.7.14/09.21