Canan Karatay'ın yumurtası

27.12.2015 07:21:42
A+ A-

Canan Karatay'ın yumurtası nasıl bir yumurta bilmem. 'Günde on yumurta yiyin' diyor. Yesen ne olacak? Ölümsüz mü olacaksın, alim mi olacaksın, uçmaya mı başlayacaksın, zeka katsayın mı artacak? Sağlıklı mı olacaksın? Sağlıklı insan yoktur ki çünkü herkes ölecek. Hayat(Yaşam) zaten sonunda herkesi öldüren çaresiz bir hastalık(sayrılık).
 
Bir de şu var Canan Karatay bir yandan zayıflama şeyleri yani kürleri sunuyor, anlatıyor, yazıyor, söylüyor bir yandan da 'Günde on yumurta yiyin' diyor.
 
Bir yumurta yani 50 gıramlık(gramlık) bir yumurta 70 kaloriye sahipmiş; on tanesi 700 kalori yapar. Başka şeyler yemeyecek misin? Bir de 50 gıramlık bir yumurtada 180-210 mg kollestrol varmış; on yumurta 1800-1900 mg kollestrol yapar; günlük kollestrol gereksinimi 200 mg falanmış.
 
Kollestrol konusunda yapılan bir araştırmada yumurtadaki kollestrolün kan kollestrolünü son derece sınırlı ölçüde etkiliyormuş. Tıbtan pek anlamam ancak felsefe bazı ipuçları, sorular verir yine de ki felsefenin bir önemi de bundandır; bu yüzden şu soruyu sormak isterim: Yenilen yumurtanın kan kollestrolüne etkisi enaz düzeyde ise yani yumurta kollestrol yapmıyorsa örneğin on yumurta ile alınan kollestrol kana gitmiyorsa nereye gidiyor? Hani bilimde 'Vardan yok, yoktan var olmaz' diye birşey var da. Yani örneğin yumurtadaki kollestrol çok hızlı olup hemen kandan organlara geçip kanda değil de organlarda birikiyor olamaz mı? Yani bir odadaki patlamış bir balonun içinde hava bulmazsınız çünkü içindeki hava odanın havasına karışmıştır yani odada vardır.
 
Sonra bu konuda araştırma yapmış olan yer İngiltere. Yani her halk İngiltere halkı gibi mi? Yani İngilizler üstünde yapılmış bir deney her halka genellenebilir mi? Yumurta değişik gıdalarla denendi mi?
 
Acaba Canan Karatay'ın yumurtası 70 kaloriye değil de 7 kaloriye mi sahip?
 
Yumurta iyi bir yapıştırıcıdır öyle ki kağıt yapıştırmada çok işe yarar ki bir zamanlar yani bugünkü tutkal türü tutkalların olmadığı zamanlarda kağıtlar iki şeyle yapıştırılırdı: Un ve yumurta. Yani hamur da iyi bir yapıştırıcıdır. Yani hamur işleri kollestrol yapıyor da yumurta neden yapmaz? Yumurtadaki kollestrol kandan çok eğlenmeyen bir kollestrol türü olamaz mı? Yani var olan birşey nereye gidiyor, kana gitmiyorsa? Ve yapıtşrma işlerinde kullanılan birşeyde nasıl kollestrol olmuyor? Daha önce bu konuda yazdığım bir yazıda dediğim gibi bence kollestrol yanlış tanımlanıyor olabilir.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 27.12.15/07.11