Cep telefonu interneti neden sömürür?

25.12.2014 11:02:59
A+ A-

Geçmişten günümüze..

Çok uzağa gitmeye gerek yok. Akıllı telefonlar hayatımıza gireli 5 yıl oldu. Öncesi de var ama pazar pay %1'in altında kalır. Biz 2009 Temmuz'da duyurulan Android işletim sistemli Samsung Galaxy'i milat alalım. 1-2-3 derken 5'i, hatta 6'si yolda. Bir de başka 6'lı var... Geliştikçe gelişti, hızlandıkça hızlandı, büyüdükçe büyüdü,  yıldan yıla satışları arttıkça arttı. Şimdilerde satılan 100 telefonun 90'ı akıllı.

İnternet bize ne zaman dert oldu?

Hız tutkusunu bize aşılayan reklamları bir kenara bırakalım. 5 yılda deneyimlerimiz gösterdi ki daha hızlı telefonlara, daha hızlı internete ihtiyacımız var. Evdeki internetten daha yavaşını hiç düşünmedik. Facebook ve Twitter'ın anında bildirimleri çok hoşumuza gitti. Kendimizi güncel tutmanın, anında paylaşmanın tek anahtarı hız oldu. Komik videolara takılmadan gülmenin mutluluğunu aradık durduk. Konuşurken kesintiler neyse de yavaş internet mutsuz etti. Sonra tam hızlı internete kavuştuğumuzu düşünürken bir baktık ki telefon eskimiş, çift kat internet çıkmış, HD ekrana geçilmiş, LTE-4G teknolojisine geçilmesi konuşuluyor ama bizde gündem o değil. Kota!

Bize kaç GB internet lazım?

Akıllı telefonun akıllı yapan internet olunca yüklü uygulamaların %80'i internete bağımlı oluyor. Sizlerde de durum aynı. Elinize 10 defa aldığınızda 8'i internet için. Her seferinde hızlı internetiniz saniyeler içerisinde megabaytlar tüketir. Ne kadar tükettiği kullanım amacı ve alışkanlıklarınıza göre değişeceğinden net bir şey söylemek mümkün değil ama kendi örneğim size fikir verebilir.

Akıllı telefonumu boş vakitlerimde elime her aldığımda yaklaşık 15 dakika kullandığımı ölçümledim. Veri sayacımı sıfırladıktan sonra gördüm ki 15 dakikanın bana maliyeti 76 MB. Her dakika 5 MB. Günde 1 saat bakıp dolaşmak istesen 300 MB. Ayda 9GB.

1 Gigabayt'ın 3 gün yettiği bir dünyadayız. Daha hızlısını isterken daha fazlasına muhtaç ettiler.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.