Ciddi Oyun: 2015 Hollanda-Türkiye Bakışımı

08.04.2015 13:35:16
A+ A-

Hollanda 2015 ve Türkiye 2015, parça düzeyinde birbirininin benzeridir. Bütün düzeyinde ise, 'Memento' filminin kurgusu / montajı / kurmacası bütünü düzeyinde farklıdır.

'Memento', 10 tane 8 dakikalık parçayla, zaman tersinir bir sonuç yaratır ve Ciddi Oyun'ların amacı zaman tersindirmektir.

Sanılacağının tersine TC 2015, parçalarıyla felaketin tersinebilirliğini gösteriyor. Çünkü oluşmuş olan; Doğu x 3, Batı x 3 (ki bu 2 x 3 sistemin nicel-kritik eşiği oluyor herhalde), üretim merkezleri noktaları ve ağı, tevzi merkezleri noktaları ve ağı, frekans ayarı / senkronu / asenkronu gibi, en az 5 parametre / değişken / parça da burada mevcut, 9 da olabilir. Hepsinin tersinirliği tek tek gösterilirse, öylesi becerilemese de, TC 2015'in de tersinebilirliği (olmazlığı, durdurulabilirliği, çözülebilirliği) ortaya çıkmış olur. Şerp: Parça-bütün ilitisi birebir-doğrusal değilse, bu yapılamayabilir.

Hollanda 2015 ise, tüm geçmiş verileri içerse de, yapılmasının temel nedeni olan küresel ısınma yepyepi bir model getirdiği için, kilitlenebilirliği kilitlenene kadar bilinemeyecek bir model ve felaket önleyici simülasyon.

Açıkçası, her zaman gerçek olaylar, çok daha öğretici oluyor.

Artı:

TC 2015, Hollanda 2015'i bile önceden işlemez duruma getirmiş olabilir ki bu çifte-negasyon ama çifte epistemik artı-değer olur.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.