Ciddi Oyun: TC Elektrik Kesintisi 31.03.15: Beş: Bir Model Denemesi: Teori

04.04.2015 10:38:06
A+ A-

2015/4/4/Ciddi-Oyun-2.jpg" />

 

Bu, başlangıç krokisi, ticari ürünler için tasarlanmış ve çok çok tikel momentte / kaplamda / kapsamda. Biz onu 2-3 soyutlamasal-derece daha yukarı tümelleştiriyoruz ve tümevarım yerine, basit tümdengelimsel-kullanılabilir genellemelere yükseltgemeye çabalıyoruz.

Öykü anlatmanın (stroytelling) yerine, vaka incelemesi / irdelemesi alıyor ve konu, oyundan / öyküden toplumbilimsel bir irdelemeye dönüşmüş oluyor.

E-Öğrenme'nin yerini, Siber-Öğrenme alıyor. Siber-Öğrenme'nin birinci ve 'sin qua non' kuralı çokdisiplinlilik / disiplinlerarasılık. Bir de, holo-model sözkonusu. (Buralar, ayrıca yazılsa gerek.)

Çoklu-medya'nın yerini, çapraz medya ve 5 duyu-dillilik alıyor.

Şerh: Bunların arakesitlerinin, bu model için yeniden yorumlanması gerekiyor, çünkü birim-diller, asal-basit diller değil.

Altbirimler olarak:

Video / konsol / bilgisayar oyunlarının yerini, ilkin bazı bilgisayar oyunlarını demolarının sinematik fragmanları alıyor. Bu, karmaşık-dilliliği / dil karmaşığını (language complex) de yükseltgiyor ki en çok pratik sonuç bu alanda alındı, ticari ürün olması nedeniyle tabii ki.

Ara şerh:

Zaten, 'Hollanda 2015 Sel Önleme' ciddi oyunu dışında toplumbilimsel bir çalışma, global ve yaygın olarak bilinmiyor henüz.

Öğrenme oyunlarında zaten uçuş simülasyonları var ve çok işlevsel oldukları, bazı pilotların o simülasyon eğtiimi sayesinde uçaklarını düşmekten kurtarmaları sayesinde anlaşıldı.

Etkileşimli öykü anlatma yerine, topolojik vaka ilerleme çalışması modeli almakta. Yani; gerçek yaşam, vakasal açısal ıraksama yaratırken; model, sürekli yakınsama ve daralma arayacak.

Bunu  Hollanda modeline uygularsak:

Yeni bir model kurulurken, Hollanda'daki daha önceki gerçek sel verileri modele yedirildi. Keza, Dünya'nın birçok yerindeki felaket modelleri ve verileri de, modifiye edilerek, bu modele yedirilebilir, bizim 'TC 2015 Felaketi' dahil (ki bu metin dizisinin altıncısında o yapılmış olacak).

Dipnot: Bu taslak, farklı konular için, farklı budamalara uğrayacak.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.