Cihazlar zamanlayıcı ile garanti süresi sonunda nasıl bozulur?

01.01.2016 07:52:57
A+ A-

Herşeyden önce söylemeliyim ki burada yazılanlar yalnızca bir savdır, kuramdır; yani böyle birşeyin olduğuna kesin, somut bir kanıt yoktur ancak yapılması teknolojik olarak olası ve olanaklı birşeydir.
 
Bu yazının konusu elektıronik ve özellikle de çipli cihazlardır yani mekanik cihazlar ve elektırikli(elektrikli) cihazlar değildir ancak onlar da içerdikleri bir parçanın dayanıksız, zayıf yapılmaları ile garanti(güvence) süresi sonunda rahatlıkla bozulmaları sağlanabilir çünkü bilim ve teknoloji bir malzemenin ne kadar dayanabileceğini hesaplayacak güçtedir örneğin bazı marka televizyonlar hep aynı parçadan bozulur inatla, sanki çözümü yokmuş gibi oysa bozulmalarına hiç gerek yok, doğru malzeme kullanılırsa.
 
Elektıronikte 'zamanlayıcı/timer' denilen elektıronik parçalar var; onlar bir zamanlar entegre biçimindeydiler ancak şimdi çip biçimindeler ve daha küçük boyuttalar öyle ki incir çekirdeği tanesi kadar bile yapılabiliyorlar ki örneğin küçücük elektıronik kol saatinizi açtığınızda küçük, parlak, siyah, mercimek gibi duran küçücük şeyin içinde zamanlayıcıdan daha çoğu da var.
 
Zamanlayıcılar her zaman dilimi için yapılabilirler; neden yıllık, iki yıllık, beş yıllık, on yıllık olarak da yapılamasınlar? Kuşkusuz ki yapılıyordur.
 
Diyelim bir bilgisayarın güvencesi 2 yıl. O bilgisayarların içlerindeki, kapalı, içi görünmeyen bir çipin içine incir çekirdeği kadar bir zamanlayıcı da konulabilir ve bunu hiçkimse anlamaz, göremez, öyle ki o bilgisayarların üretimlerinde çalışan işçiler bile bilemezler; onu ancak o bilgisayarların kuramcısı ve patronu bilir. O bilgisayarın içindeki zamanlayıcı Bios piliyle çalışır ve Bios pilleri de kolayca çıkarılmayacak yerlere yerleştirilir ve zaten de ortalama ömürleri 2 yıl olduğu için 2 yıl boyunca zamanlayıcı da bir sorun oluşmaz, Bios pilini çıkartacak bir sorun olmayacağı için ve zamanlayıcı enaz 2 yıl tıkır tıkır çalışır ve güvence süresi sonunda, bozulması istenilen ve bağlantısı yapılık elektıronik parçaya kendini durdurması için ya da o parçanın yazılımını bozacak bir sinyal gönderir ve o parça kendini görevden çeker yani kendini kilitler ve bozulmuş gibi görünür. Bu açıdan bence bu tür cihazların Bios pillerinin güvence süresinden önce çıkartılması ve birkaç gün takılmaması çözüm olabilir.
 
Böyle şey yapılıyor mu bilmiyorum; olabilir de, olmayabilir de, kimsenin günahını almayalım ancak böyle bir olasılık ve olanak teknolojik olarak var ve tuhafıma giden de şu oldu bu yazımı yazdıracak: Bir bilgisayar servisinde biriyle karşılaştım, bendeki bilgisayarın aynısı vardı onda da ve bilgisayarı güvence süresinin bitiminden sonraki 1-2 ay içinde, durduk yerde bozulmuş ve bir daha açılmamış yani monitör hep kapkara. Benim bilgisayarımın güvencesinin bitmesine henüz 1 yıl vardı o zaman ve tuhaf olan şu ki benim bilgisayarım da 1 yıl sonra, 1 ya da 2 ay ya geçti ya geçmedi bozuldu ve arıza yine aynıydı yani ekran kapkara, bilgisayar çalışmıyor. Bir zamanlayıcı varsa ne yapmış olabilir? Örneğin bilgisayarların açılışlarında kullanılan geri yükleme yazılımını bozmuş ya da engellemiş olabilir. Ve bu zamanlayıcı aynı cihazın herbirinde ya da her öbeğinde farklı zamana ayarlanmış olabilir. Bir de cihazların satılıncaya kadar depolarda, vitrinlerde geçirdikleri süreler var yani bu durumda alıcının satın aldığı tarihten sonraki güvence süresinden önce de bozulabilirler.
 
Sorunsuz bir dünya için ekonominin doğru devlet ekonomisi olması zorunlu. Bu yalan dünyada doğru devletten başkasına güvenmek pek doğru olmaz ve o doğru devlet de ancak, yalnızca felsefel, bilimsel, düşünürlerin(filozofların), alimlerin, bilgelerin yönettiği bir devlettir.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 1.1.16/07.54