Coğrafya çalıştayı

06.11.2015 23:29:04
A+ A-

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümü bu yıl açıldı.

Lisans ve Yüksek lisans eğitimleri devam ediyor.

Önceki gün bölümün resmi açılışı yapıldı.

Bugün de Bölüm başkanı Prof. Dr. İhsan Bulut koordinatörlüğünde yürütülen "Coğrafya'da Yeni Yaklaşımlar ve Eğilimler" konulu Coğrafya Öğretmenleri Çalıştayı yapıldı.

Çalıştay Akdeniz Üniversitesi, Türk Coğrafya Kurumu ve Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlendi.

Coğrafya önemli bir bilim dalı ve Akdeniz Üniversitesi'nde de açılmış olması gurur verici.

Bölümün kurulması teklifin i2011 yılında veren Eğitim Fakültesi  Sosyal Bilgiler Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ayhan Akış hocama da ayrıca teşekkür ederim.

Çalıştayı birbirinden değerli akademisyenler onurlandırdı.

Türk Coğrafya Kurumu Başkanı Yrd. Doç.Dr. Ahmet Ertek, Coğrafyacılar Derneği Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Arı, Prof. Dr. İhsan Çiçek, Doç Dr. Cemali Sarı, Prof. Dr. Eren Yürüdür, Doç. Dr. Bülent Aksoy, Doç. Dr. Ali Meydan, Prof. Dr. Tuncer Demir, Doç. Dr. Mustafa Ertürk, Fügen Dede, Hüseyin Tevke bilidirlerini sundu.

Çalıştay oldukça verimli geçti.

Hocalarımız gerçekte önemli konulara temas ettiler.

Böylece sahada uygulayanlar ile akademisyenler buluşmuş ve görüş alış verişinde bulunmuş oldular.

Dikkatimi çeken bazı noktaları not ettim ve sizlerle paylaşmak isedim.

"Türkiye'nin Yüzen Adaları" konusunda kitabı da yayınlanmış bulunan Prof. Dr. İhsan Bulut hocamın aynı konulu bildirisi ilgi çekiciydi.

Gerçekten önemli bir konu.

Yüzen adalara sahip çıkmak ve turizmde değerlendirmek gerekiyor.

Prof. Dr. Kenan Arıbaş hocamın değindiği " Jeopolitik ve Jeostratejik Açıdan Su Yönetimi ve Coğrafya" konusu da suyun bütün dünya için önemli ve kıt olan bir kaynak olduğu düşünüldüğünde son derece değerli bir bildiri olduğu ortadadır.

Hocamız özellikle Çoruh vadisindeki heyelan sağanağının nasıl önleneceği ve Ortadoğu ve Orta Asya'da gelecekte su sorununun nasıl çözümleneceği ile ilgili vurgusu dikkate değerdi.

Prof. Dr. İhsan Çiçek'in  "Doğal Süreçler Açısından klim Değişikliği ve İnsan" konulu sunusunda en can alıcı nokta maalesef ülkemizin karbaondioksit miktarını artıran 3. ülke olmasıydı.

Ki, üzücü bir durum gelecek nesiller adına.

Antropojenik Jeomorfoloji adında bildiri sunan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ertek özellikle Sanayi İnkılabından sonra insan eliyle değiştirilen yeryüzü şekilleri üzerinde durdu.

Prof. Dr. Eren Yürüdür ise, Alternatif  enerji kaynaklarından bahsederek, hidrojen enerjisinin geleceğin enerji kaynağı olduğunu belirtti.

Tabii ki, hocalarımız çok değerli bilgileri sundular.,

Ancak, hepsini burada ifade etmemiz mümkün değil.

Çalıştayın hazırlanmasında emeği geçen, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.

Böylesi bilimsel çalışmaların her yerde yaygınlaşmasını ve ülkemiz üniversitelerinin dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer almasını, üniversitelerimizin halkla kucaklaşmasını, halka açılmasını temenni ediyorum.

Ayrıca, önümüzdeki süreçte Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümünün çalışkan ve dinamik ekibiyle bir çok çalışmaya,başarıya, güzelliklere imza atacağına inanıyorum.

Bu tür çalışmaların olmazsa olmazlarından arazi çalışması da Doç. Dr.Cemali Sarı rehberliğinde Olimpos- Çıralı-Beydağları-Yanartaş  yöresinde yapılacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.