Cübbeli ve Kuyruklu Yıldız

20.11.2014 18:17:35
A+ A-

İlk blog yazımdır bu, bu yüzden şimdiden kusura bakılmasın.

Konuya gelecek olursam, malum güncel bir konu ve bu konuda çeşitli tartışmalar var. Ben de değinmek istedim biraz. Bildiğimiz gibi kuyruklu yıldıza 10 yıllık bir yolculuğun sonunda bir uzay aracı indirildi. 500 milyon km gibi bir mesafede olan bu araca yaklaşık yarım saatte bir komut gönderilebiliyor ve aynı sürede cevap alınabiliyor. Araç gönderildikten sonra gönderdiği en önemli bilgiler arasında, dünyadaki yaşam kaynağının oradan başladığıyla ilgili ve eminim ki buna benzer birçok bilginin zaman içinde geleceğidir. Öyleki gelecek bu bilgilerin çoğu ezberleri bozacaktır. 

Cübbeli hocaya gelecek olursak, mizahi bir üslupla vaazlar veren bir cemaat lideri. Çok az da olsa bazı vaazlarında doğru yerlere değiniyor. Ama konu bilime gelince adam cahilliğini çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Hem de islam gibi bilime değer veren ve teşvik eden bir dinin bir hocası olarak kendini göstererek. Ve ne yazık ki bu insana inanan peşinden giden sürüyle insan var, çok acı. 

Ben bunu şuna benzetiyorum, zamanında Doğu ve G.Doğu bölgelerimizde bulunan bir çok aşiret ağası tebaasının okuma yazma öğrenmesine izin vermezdi ve hep engelleyecek girişimlerde bulunurdu. Bunun sebebi çok açıktı tebaası hep cahil kalsın bir şey öğrenmesin ki saltanatı devam etsin. 

Cübbeli hocanın ki de aynı mesele, kendisine bir şekilde inanmış bir tebaa var ve hiç de azımsanacak gibi değil. Kendisi zaten bilimden fennden haberdar, bilimle uğraşmanın nelere vesile olacağını biliyor. Yapılan bilimsel bir çalışma onun ve onun gibilerin savlarını bir çırpıda silip geçeceğini biliyor. Bu yüzdendir ki yapılan bu bilimsel çalışmaları saçma buluyor, değersiz gösteriyor. Böylece saçma saltanatının devam edeceğini sanıyor.

 

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.