Dansöz siteler

13.11.2015 09:52:19
A+ A-

Yok yok, yazının adına bakıp sakın dansözlerden ya da dansöz oynatılan yerlerden söz ettiğimi sanmayın.
 
Bu dansözler başka dansözler.
 
Bazı internet siteleri var. Reklam(Tanıtım) üstüne tanıtım da yerleştirenleri var yani sayfaya ulaşmak için ortalama üç kez birşeylere tıklamak gerekiyor; bir reklamı tıklayıp kapatıyorsunuz, altında başka bir reklam var; onu tıklayıp kapatıyorsunuz, altında başka bir reklam var.
 
Bu kadarla olsa yine iyi.
 
Reklamlara yanlışlıkla tıklatmak için de türlü oyunlar, cambazlıklar sergiliyorlar örneğin bir reklamın kapatma işaretini reklamın sağına koyarlarken, altından çıkan başka bir reklamın kapatma simgesini sola koyuyorlar.
 
Bu kadarla olsa iyi.
 
Tam 'Oh sayfada, açılan reklam yok, rahat rahat bakabilirim' diyorsunuz, 'Lappp!' sayfanın tam göbeğinde bir reklam aniden, ansızın beliriveriyor ve diyor ki 'Beni kapatmadan asla sayfaya ulaşamazsın'.
 
Bu kadarla olsa yine iyi.
 
Sayfa bir aşağı, bir yukarı, çekirge gibi zıplıyor sanki atış poligonundasınız; tam bir yazıyı okumak için tıklıyacaksınız aniden, birden mausun altına bir reklam yukarıdan aşağı ya da aşağıdan yukarı kayıp, uçup geliveriyor ve yazıya tıklamak isterken önce ona tıklamış oluyorsunuz; o siteye reklam verenler de 'Oh reklamlarımız ne güzel tıklanıyor!' diye keyif yapıyorlar; bilmiyorlar ki gerçek durumu; o sitenin onlara yarardan çok zarar, sevgiden çok nefret getirdiğini.
 
Yani yalnızca sayfaları ile değil sitenin, okurlarla da dans ediyorlar; yalnız sayfaya değil okurlara da dans ettiriyorlar site sahipleri ya da sahipeleri(sahibeleri) ya da şirketler.
 
Farkındayım ki internete bu tür yaklaşım bir medya holdinginin sitelerinde daha yaygın, daha, bir medya holdingi bunu ticari sitelerinde huy, alışkanlık, hüner, zevk edinmiş egemen ancak adını vermeyeceğim.
 
Yahu internet sitesi dediğin şey tıpkı konut sitesi gibi insana huzur, sakinlik, sessizlik vermeli; rahatsızlık değil.
 
Bence; reklam verenler yalnızca tıklanma sayısına değil reklam verdikleri sitenin dürüstlüğüne, insanlara zorla tıklatma içind eolup olmadıklarına da baksınlar çünkü yoksa tıklanma sayılarını en az ikiye bölüp yarısını gerçek tıklanma olarak almak zorundalar.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 13.11.15/09.53