Darwinizm'e bakış açısı

26.09.2014 19:39:29
A+ A-

  Öncelikle merhabalar. Bugün 'darwinizm'e dair bir durum tespiti yapacağım. Öncelikle Darwinizm'i tanımlayarak basit bi şekilde anlatalım.

  Kurucusu İngiliz Charles Darwin'dir. Darwinizm evrime inanmak demek.

Onlara göre 'evrim'e kısa bi örnek verelim. Mesela zürafanın önceleri boyunlarının kısa olduğunu, zamanla ağaç yapraklarına yetişmek için boyunlarının uzadığını düşünürler. Boylarının uzamasında kimsenin bir problemi yok fakat bu özellik kalıtsal olarak yavrusuna geçerse bu olay bilim dışı ve tamamen dogmatik bir görüş olur.

  Lamarck'ın 'kazanılmış özelliklerin aktarılması' olarak bilinen bu evrim modeli 20. yüzyılın ortalarında DNA keşfi ile birlikte çürütülmüştür. Ve hemen sonrasında Darwin'in teorisi Lamarck'ın teorisinden biraz farklıdır. Darwin teorisi 'Doğal Seleksiyon' kavramına dayanır. Birazda seleksiyondan bahsedelim.

  Doğal seleksiyon, doğadaki yaşam mücadelesinde hayatta kalanların güçlü ve doğal şartlara uygun olacağı varsayımına dayanır. Yani örnek vererek açıklarsak yırtıcı hayvanlardan kaçan geyik sürüsü içinde hızlı koşan ve kaçabilen hayatta kalacaktır. Ancak bu olay ne kadar uzun sürerse sürsün diğer yavru bireylere aktarılmaz. Geyikler ne kadar seleksyona uğrasalarda geyik olarak kalacaktır.

  Darwin teoremi'de zaten seleksyon üzerine kuruluydu. Fakat buna Darwin'in mantıksal bir açıklaması olmuştur.


   "Bir canlı türü içinde doğal ve rastlantısal farklılıklar olmaktadır. Örneğin bazı inekler daha büyük, bazıları daha koyu renklidir. Bu değişikliklerin hangisi avantajlı ise, o özellik doğal seleksiyon tarafından seçilecektir. Böylece söz konusu avantajlı özellik, o hayvan topluluğuna hakim hale gelecektir. Bu özelliklerin uzun zaman içinde birikmesiyle de, ortaya yeni bir tür çıkacaktır."


   Bu cevaba bi kaç (alıntı) soru sorup, konuyu kapatıp, cevabı da sizlere bırakalım.

 

1) Darwin "canlılar kademe kademe evrimleşmişlerdir"diyordu. Bu durumda çok sayıda "ara tür"yaşamış olmalıydı. Ama fosil kayıtlarında bu teorik canlılardan iz yoktu. Darwin bu sorun üzerinde çok kafa yormuş ve sonuçta "bu fosiller ileride bulunabilir"demek zorunda kalmıştı.

 2) Canlıların göz, kulak, kanat gibi kompleks organları nasıl doğal seleksiyonla açıklanabilirdi? Tek bir dokuları eksik olsa hiçbir işe yaramayacak olan bu organların, "kademe kademe"gelişmiş oldukları nasıl savunulabilirdi?

3) Tüm bunların öncesinde, Darwin'in "tüm canlıların ortak atası dediği"ilk canlı organizma nasıl oluşmuştu? Cansız madde, doğal süreçlerle canlı hale gelebilir miydi?

 

SİNAN YENENYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.