Değiştirdiğniz dosyalarınızı veri kurtarma İşlemi yapmadan basit işlemle geri getirme

03.11.2014 10:31:12
A+ A-

Dosyaların önceki sürümleri ile geri getirme:

windows.microsoft.com/tr-tr/windows/previous-versions-files-faq#" style="font-size: 13px; line-height: 20px; text-decoration: none; vertical-align: baseline; font-family: WOL_SB, 'Segoe UI Semibold', 'Segoe UI', Tahoma, Helvetica, sans-serif; color: rgb(92, 45, 145); padding-left: 14px; display: inline !important;">Önceki sürümler nelerdir?

Önceki sürümler, Windows Yedekleme tarafından oluşturulan dosya ve klasörlerin kopyaları veya Windows'un otomatik şekilde geri yükleme noktasının bir parçası olarak kaydettiği dosya ve klasörlerin kopyalarıdır. Yanlışlıkla değiştirdiğiniz veya sildiğiniz ya da zarar görmüş dosya veya klasörleri geri yüklemek için önceki sürümleri kullanabilirsiniz. Dosya veya klasör türüne göre, önceki bir sürümü açabilir, farklı bir konuma kaydedebilir veya geri yükleyebilirsiniz.

Önceki sürümler nasıl oluşturulur?

Önceki sürümler, geri yükleme noktasının bir parçası olarak otomatik şekilde kaydedilir. Sistem koruması etkinse, Windows otomatik olarak son geri yükleme noktası oluşturulduktan sonra değiştirilmiş dosya ve klasörlerin önceki sürümlerini oluşturur. Genellikle geri yükleme noktaları günde birer kere oluşturulur. Diskiniz bölümlere ayrılmışsa veya bilgisayarınızda birden çok sabit disk varsa, diğer bölümlerde veya disklerde sistem korumasını etkinleştirmeniz gerekir. Dosyalarınızı yedeklerken Windows Yedekleme tarafından da önceki sürümler oluşturulur.

Sistem korumasını etkinleştirmek için

Sistem koruması, Windows'un yüklü olduğu sürücü için otomatik olarak etkinleştirilir. Aşağıdaki adımları izleyerek diğer sürücüler için de bunu etkinleştirebilirsiniz.

 1. Sistem'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi tıklatın, Bilgisayar'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.

 2. Sol bölmede Sistem koruması'nı tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

 3. Sürücüyü tıklattıktan sonra Yapılandır'ı tıklatın.

 4. Aşağıdakilerden birini yapın:

  • Sistem ayarlarını ve dosyaların önceki sürümünü geri yükleme yeteneğini etkinleştirmek için, Sistem ayarlarını ve dosyaların önceki sürümünü geri yükle öğesini tıklatın.

  • Dosyaların önceki sürümünü geri yükleme yeteneğini etkinleştirmek için, Yalnızca dosyaların önceki sürümlerini geri yükle öğesini tıklatın.

 5. Tamam'ı ıklatın.

Bazı dosyaların önceki sürümlerini neden bulamıyorum?

Bunun birçok olası nedeni vardır:

 • Dosya değiştirilmemiştir. Önceki sürümler yalnızca değiştirilmiş dosyalar için kullanılabilir.

 • Dosya değiştirildikten sonra geri yükleme noktası veya yedek oluşturulmamıştır.

 • Sistem koruması, bu dosyaların bulunduğu sürücü için etkinleştirilmeyebilir. Sistem koruması etkin değilse, Windows önceki sürümler oluşturamaz.

  Sistem korumasını etkinleştirmek için

  1. Sistem'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi tıklatın, Bilgisayar'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.

  2. Sol bölmede Sistem koruması'nı tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

  3. Sürücüyü tıklattıktan sonra Yapılandır'ı tıklatın.

  4. Sistem ayarlarını ve dosyaların önceki sürümünü geri yükle'yi ve sonra Tamam'ı tıklatın.

 • Bilgisayarınız bir işyeri ağındaysa, sistem yöneticiniz önceki sürümleri kullanma yeteneğini devre dışı bırakmış olabilir.

 • Windows'un düzgün şekilde çalışması için dosya veya klasör gerekir. Bunlara örnek olarak sistem klasörü (Windows'un yüklü olduğu klasör) ve sistem klasöründeki (genellikle C:\Windows klasörüdür) dosyalar verilebilir. Windows, Sistem Geri Yükleme'yi kullanarak sistem dosyalarını geri yüklemek için bir yol sağlar.