Demem o ki bir kez daha düşünelim

14.06.2014 07:42:19
A+ A-

2014 Dünya Kupası birbirinden güzel maçlara sahne olacağa benziyor. Hollanda'nın son şampiyon İspanya'yı 5-1'lik skorla mağlup etmesi, 2010 yılı finalinde kaybedilen kupanın acısını taraftarına bir nebzede olsa unutturdu. Önümüzdeki maçlarda daha çok ilginç sonuçlar ortaya çıkacak. Hep beraber izleyip göreceğiz.

Dünya Kupası maçlarından ziyade ben başka bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Takip edenler zaten biliyordur. Sao Paulo'daki  Corinthians Arena'da başlayan dünya kupasının ilk vuruşunu bir futbolcu değil,  alt tarafı komple felç olan 29 yaşındaki Juliano Pinto gerçekleştirdi.

'Walk Again Project' yani 'Yeniden Yürü Projesi'  adı verilen projeyle felçli insanların sorunlarına çözüm olabilecek zihin kontrollü dış iskelet sisteminin tanıtımı yapıldı.

Sinirbilimci Miguel Nicolelis ve elektrik mühendisi Gordon Cheng önderliğinde uluslararası bir ekip tarafından yürütülen çalışmayla felçli insanlar yakın bir gelecekte temel ihtiyaçlarını kendileri  gerçekleştirebilecekler.

 

Bilimde yaşanan gelişmeler daha birkaç yıl öncesinde çaresiz kalınan hastalıklara çözüm olabiliyor. Hayatı kolaylaştıracak yeni teknolojiler yaşamımıza giriyor ve girmeye devam edecek.

Bilim ve teknoloji alanında çok hızlı bir gelişme yaşanırken aynı gelişim bilinç düzeyinde ya da sosyal hayatta yaşanıyor mu? Asıl üzerinde durmak istediğim konu bu.

***

Kapitalizm bir şeyleri yüceltirken, her şeyi paraya ve kazanca çevirme yolunu buluyor. Dünya Kupası'nı da yeni gelişen bu teknolojinin tanıtımında kullanıp tüm dünyanın bu gelişmeden haberdar olmasını sağladı. Başarılı bir strateji!

Milyar dolarlık yatırımla geliştirilen bu tip bilimsel gelişmelere hiçbir zaman karşı olmadım. İtiraz noktam, üretilen teknolojinin erişilebilir olmaması.

Örneğin, Dünya Kupası hazırlıkları aşamasında Brezilya'da yaşanan işçi ölümleri başta Pele'yi ve Brezilya hükümetini yapımı süren inşaatların zamanında yetişememesi sorunu kadar endişelendirmedi. Keza benzer durum dünyanın her yerinde ve ülkemizde de yaşanıyor. Çok basit yatırımlarla dünyada yüz binlerce işçi ölümü engellenebilirdi.

Teknoloji gelişiyor hem de çok hızlı gelişiyor. Fakat erişebilirlik aynı oranda gerçekleşmiyor. Küresel şirketler parası olana bu teknolojiden ve buna bağlı tedavi olanaklarından yararlanma fırsatı veriyor. Günümüzde 1 milyar insanın en önemli sorunu açlık,  her gün açlıktan ölen insan sayısı 25 bin civarında. Gelişmiş ülkelerde görülmeyen basit tedavileri olan hastalıklar yüzünden ise her yıl on milyonlarca çocuk hayatını kaybediyor.

Bilimden ve teknolojik gelişmelerden insanların paraları ölçüsünde yararlanıyor olmaları neoliberal politikaların temel sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık, eğitim, beslenme ve barınma gibi en temel insan ihtiyaçları küresel kapitalizmin elinde karşılığı parayla ölçülen gereksinimler olarak değer buluyor.

Şöyle anlatmak gerekirse; Bir işçi gerekli önlemler alınmadığı ve yatırımlar yapılmadığı için iş kazası geçirip felç kalıyorsa ve felçli bu işçi parası olmadığı için bu teknolojiden yararlanamıyorsa ne anlamı var o zaman böyle bir teknolojik gelişmenin.

***

Pinto, Dünya Kupası başlama vuruşu yaparken aklıma bir de sokaklarımız geldi. Ülkemizdeki milyonlarca engelinin sokağa çıkamama, hayata katılamama gibi bir sorunu var. Öyle milyarlarca dolarlık Ar-Ge çalışması, uzay teknolojisi gerektirmeyen basit müdahalelerle çözülebilecek bir sorunu mantığımızdaki absürtlük nedeniyle çözemiyoruz.

Fotoğrafta da görüldüğü üzere görme engelli insanların hayatını kolaylaştıracak bir yürüyüş bandı insana bakış açısının sığlığı ve umursamazlığı yüzünden daha büyük bir engeli beraberinde getiriyor. Bilim ve teknolojideki gelişmeyi ceplerinde taşıdıkları akıllı telefonun özelliklerinden ibaret gören insan tipinin dünyasında yaşamaya çalışmak böyle bir şey.

Siyasetin, bilimin, teknolojinin, eğitimin, sporun, ticaretin, sanayinin, belediyeciliğin temelinde insan yok. Demem o ki bir kez daha düşünelim.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.