Deniz altındaki muhteşem dünya – E Book

25.04.2015 14:44:19
A+ A-

 

Allah yeryüzünde olağanüstü güzellikte bir dünya yaratmış. Başını göğe çeviriyorsun, apayrı bir görüntü ile karşılaşıyorsun. Birbirinin içine geçmiş galaksiler, yıldızlar, güneş ve ay çarpıcı güzellikleriyle gökyüzünü süslüyor.

Yine yeryüzüne bakıyorsun, uçsuz bucaksız masmavi okyanuslar, yemyeşil ovalar, heybetli dağlar insanı gerçekten çok etkiliyor.

Bir de hiç görmediğimiz yerlerde harika dünyalar yaratmış Allah. Denizin altında da muhteşem, apayrı, gösterişli bir dünya var. Bu dünyanın içi de birbirinden güzel ve çeşitli canlılarla süslenmiş. Bildiğiniz gibi yeryüzündeki canlı türlerinin sayısı ile ilgili tahminler günümüzde 100 milyon rakamına kadar varıyor. Şu ana kadar tanımlanmış canlıların sayısı ise sadece 1.4 milyon kadar. Norveç İklim Araştırmaları Bjerkness Merkezi'nden Vigdis Vandvik, canlı türlerinin sayısı ile ilgili olarak, "Bu, evrendeki yıldızların sayısını saymak gibi bir şey. Dünyadaki hayvanların ve bitkilerin sayısı hakkında tam bir tahminde bulunmak imkansız." demektedir.

Bir an için yeryüzündeki sularda hiçbir canlı yaşamadığını düşünelim. O zaman Dünya'daki canlı türlerinin %90'ının olmadığı bir Dünya hayal etmemiz gerekirdi. İşte okyanus ve denizler böylesine zengin canlı türlerini barındırmaktadır. Amerika'daki Rutgers Üniversitesi Deniz ve Kıyı Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Frederick Grassle, araştırmalarına dayanarak şu değerlendirmeyi yapmaktadır:

Topladığımız örnekler gösterdi ki okyanus tabanı, gerçekte, mevcut tür sayısı açısından tropikal yağmur ormanlarıyla yarışabilir. Okyanus dibi fiziksel olarak bir çölü andırabilir, fakat tür çeşitliliği açısından daha çok tropikal bir yağmur ormanı gibidir.

"Deniz altındaki muhteşem dünya" isimli kitabı bu linkten mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum:

http://bit.ly/1vjSdNW

Tüm yazılarım: http://mertaslanoglu.blogspot.com/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.