Depremler önceden bilinebilir mi?

15.05.2015 18:43:15
A+ A-

Önümüzde çok somut bir örnek var: İstanbul depremi. 7 büyüklüğünde bir depremin meydana gelme olasılığının önümüzdeki otuz yıl için yüzde 30-40 civarında olduğu söyleniyor. Üstüne üstlük, Nepal’de meydana gelen iki 7 büyüklüğünün üstündeki depremin bizim fay hattımızı da tetikleme olasılığının yüksek olduğu söyleniyor.

İnsanın şu andaki bilgisiyle bu bilinse de kesin tarihleme yapılamıyor. Hoş, bu gelecekte bilinmeyeceğini göstermez bu.

En azından şu anda bilim insanları ve uzmanlar büyük fırtınaları, sel felaketlerini, sıcaklık dalgalarını önceden biliyor; hatta tsunami konusunda uyarıda bulunabiliyor.

Sorun depremin tam olarak ne zaman olacağının bilinememesi.

Hayvanlar bu konuda daha duyarlı görünüyor. Köpeklerin havlamaya başladıkları biliniyor. Yılanların da yuvalarından çıkarak deprem olacak yeri terk etmeye başlamaları söz konusu. İyi güzel de bunları gözlemleme ve deneyimleme olasılığımız var mı? Belki başka hayvanların bu konuda içgüdüsel bilgileri olabilir, kim bilecek bunu?

Bu konuda uzman olanlar deprem sürecinin çok karmaşık ve yeraltında olduğunu söylüyorlar. Birbirine doğru kayan iki alanın yüz kilometre uzunluğunda ve 20-30 kilometre derinlikte olduğunu varsayarsak, durumun önemi daha iyi kavranabilir belki.

Yakın gelecekte depremin tam olarak ne zaman oluşacağı bilinmese de en azından, bilimin bizi bu bilinmezi keşfetmeye götüreceğini düşünüyorum.

Sanırım buna aklımız yeter!    

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.