Diyot: Cansız maddenin mantığının simgesi

28.05.2015 09:48:35
A+ A-

Diyot elektıronikte, uçunda(ucunda) küçük, yatay bir çizgi olan siyah bir üçgen ile simgelenir. Elektıronikte(Elektronikte) direnç(rezistans), kondansatör, diyot, tıransistör(transistör), bobin, tırafo(trafo), diyak, tıriyak(tiriyak),tıristör(tristör) entegre, çip gibi parçalar vardır ancak bunlardan diyot zekaya, akıla, mantığa, evrime, isyana(başkaldırıya(baş kaldırıya), direnişe, kararlılığa en uygun benzer olandır; ona maddenin ruhunun simgesi diyebiliriz. Direnç olsun, kondansatör olsun, bobin olsun, tırafo olsun, tıransistörün diyotun taşıdığı sorumluluğu, bilinçi, mantığı taşımazlar. Diyot; ahlakın, onurun, gururun, sorumluluğun, direnişin, kararlılığın en basit, en ilkel, en öncül maddesidir yani maddenin en ilk ahlakı, onuru, gururu, sorumluluğu, zekası, akılı, mantığı, özgüvenidir. Diyot olmasa idi bugün elektıronik, radyo, televizyon, bilgisayar, elektıronik hiçbirşey olmazdı. Diyota elektıroniğin başlangıçı(başlangıcı) da diyebiliriz, elektıroniğin ilk bekçisi de.
 
Diyot akımı yalnızca tek yönde geçirir, her iki yönde de geçirmez, kesseler de geçirmez; geçirtilmeye kalkışılırsa ölür, kendini öldürür yani görevini, işini namusu, onuru, gururu bilir. Tıransistör de zaten diyotlardan oluşur ancak biraz köçeklik ve döneklik taşır yani diyotların kararlılığı, seçiciliği, dürüstlüğü, bekçiliği onda yoktur; diyot dürüstlüğe, kararlılığa, onurluluğa, gurura, sorumluluğa, bağlılığa, zekaya, akıla, mantığa, bilinçliliğe, nefssizliğe, ahlaka, vicdana simge ise tıransistör hilebazlığa, ikiyüzlülüğe(iki yüzlülüğe), güvenilmezliğe, bana neciliğe, dönekliğe, onursuzluğa, gurursuzluğa, kişiliksizliğe, rüşvete, yolsuzluğa, usülsüzlüğe, yozluğa, nefse örnekliğe daha yakındır çünkü her yöne izin verebilir, geçirebilir, gözyumamabilir(göz yumabilir).
 
Diyot pirinç tanesi büyüklüğünden 1 Tl büyüklüğüne kadar türlü büyüklüklerde olsa da, 1 Tl'den daha büyük büyüklükte olsa da, nerdeyse orta boy pil büyüklüğünde cam tüp diyotlar olsa da, daha büyük diyotlar olsa da gerçekte büyük olan, diyotun kendisi değildir, kılıfıdır, kabıdır, soğutucusudur çünkü diyot toz şeker taneciklerinden bile küçük, biri pozitif, biri negatif iki kıristalden(kristalden) oluşur yani dünyaya meydan okuyan iki küçük kıristaldir.
 
Bu, iki zerrecikten oluşan bu cüce, tüm evrene egemen bir dev gibidir aslında. Öyle ki iki tane diyot, şehir cereyanı denilen alternatif akıma bile boyuneğdirtip(boyun eğdirtip), onun bir berber gibi kırpıp, onu düz akıma çevirir ve alternatif akımın elektıroniği yaratmasına ve elektıronikte kullanılmasına ve böylece elektıroniğe dayalı bir teknoloji, uygarlık, dünya, tarih kurulmasına olanak tanır.
 
Diyot; toz şeker, toz tuz taneciklerinden bile küçük harika birşeydir. O elektıroniğin onurudur, bekçisidir, erdemidir, ahlakıdır, ilk zekasıdır, ilk akılıdır, ilk mantığıdır. Diyot evrimin, zekanın, akılın, mantığın, ahlakın, edebin, felsefenin, bilimin, evrendeki ilk 'Dur'un, evrendeki ilk 'Geçemezsin'in, evrendeki ilk 'Çüş'ün, evrndeki ilk 'Nereye gidiyon lan?'ın, evrendeki ilk 'al arabanı çek git'in, evrendeki ilk 'Sen ne yaptığını sanıyon lan?'ın, evrendeki ilk 'Burayı ahır mı sandın?'ın, evrendeki ilk 'Burayı babanın oteli mi sandın?'ın, evrendeki ilk 'Hop kendine gel'in, evrendeki ilk denetimin, maddenin ruhunun, maddenin dirilişinin, maddenin cana-hayata geçişinin, maddenin inançının(inancının), maddedeki inançın(inançın) en somut, en nesnel, en tipik simgesidir bence. Diyot insanın ruh atasıdır bence. Diyot cansız maddenin nasıl canlı maddeye geçtiğinin, maddenin evriminin en basit, en evrensel simgesidir bence. Yani kendisini yaratanlara, atalarının madde olduğunu anlatan kanıtlayan, gösteren ilk teknolojik şey ya da insan öncesi ile insanı birleştiren tek ya da ilk cihaz. O 'Ben insanım' demenin ilk kanıtıdır. Belki de insana insan olmayı anlatabilecek tek madde; insana zekayı, akılı, mantığı, bilinçliliği, sorumluluğu, onuru, gururu, vatanseverliği, doğru ahlakı, doğru dini, bilimselliği, evrenselliği, insanca bir dünyayı, insanca bir hayatı, insanca bir tarihi, doğru demokrasiyi, doğru sanatı, doğru uygarlığı anlatabilecek tek ve en yalın, en basit, en ilkel madde. Diyot maddenin en ilkel ruhunun, cansız maddenin mantığının, zekanın-akılın-mantığın cansız maddeden geldiğinin ve tek kişilik ordunun en ilkel, en cansız simgesidir bence.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 19.12.14/15.21