DNS ayarı nasıl değiştirilir?

16.12.2014 01:18:33
A+ A-

Bu yazımızda sizlere DNS ayarı nasıl değiştirilir onun hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Windows XP sürümü artık çok eski bir sürüm olduğu için Windows 7 ve üstü için yapılacak olan işlemlerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle DNS ayarı bizim için neden önemlidir? Bunu kısaca anlatalım. DNS IP'si bizim yasaklı veya erişimi kısıtlanmış olan sitelere girmemizi sağlayan bir takım protokol IP adresleridir.

Bu IP adresleri sayesinde rahatlıkla erişimi kısıtlanmış olan sitelere girebilirsiniz.

Peki DNS ayarı nasıl değiştirilir? İlk olarak bilgisayarımızı açıp sonra Başlat menüsü çubuğundan Denetim masasına giriyoruz. Denetim masası içerisinde yer alan Ağ ve İnternet bölümünden, Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle seçeneğine tıklıyoruz.

win7-dns-degistirme-1

Karşımıza gelen yeni ekranın sol tarafında bulunan "Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir" bağlantısına tıklıyoruz.

win7-dns-degistirme-2

Açılmış olan yeni ekran üzerinde Ağ bağlantınıza sağ tıklayıp "Özellikler" diyoruz.

win7-dns-degistirme-3

 

Karşımıza gelen Ağ bağlantı özellikleri içerisinde yer alan İnternet Protokol Sürüm 4 olan bölümüne 2 kez tıklıyoruz. Tıklama işlemi sonrasında aşağıdaki gibi bir ekran gelmiş olacak. Bu ekran üzerinde bilgisayarınıza normal IP adresi tanımlayabilir, Mevcut DNS IP 'si varsa değiştirebilir, yoksa DNS IP 'si girebilirsiniz. Girmiş olduğumuz IP 'lerden sonra "Tamam" butonuna tıklıyoruz.

Devamı için tıklayın.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.